Projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

Wraz z rozpoczęciem 2019 r. kontynuujemy działania związane z realizacją projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”.

Przypomnijmy: projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Projekt ten jako jedyny w województwie zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.142.338,16 zł. Wartość projektu wynosi 6.049.809,60 zł. Umowa na jego realizację została podpisana 31 marca 2017 roku. Obecnie trwają prace nad zmianą harmonogramu realizacji projektu na lata 2019 – 2020 oraz zmianą, zwiększeniem wartości dofinansowania.

Projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni” zakłada stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Tereny objęte projektem mają powierzchnię 8,8053 ha, i podzielone zostały na 8 obszarów (Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy), z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek jak i rekreację. Projekt zakłada także nasadzenia drzew przyulicznych i pnączy.

W I etapie harmonogramu realizacji projektu, obejmującym I kwartał 2019 roku zaplanowano zagospodarowanie obszaru pn. „Zielona Brama”, obejmującego teren wjazdowy do Międzyzdrojów o powierzchni 0,1930 ha, tj. skarpę wzdłuż ul. Niepodległości. Zagospodarowanie tego terenu obejmie: remont istniejących schodów oraz murku oporowego, wykonanie siedzisk w istniejącym murku oraz kwietnych bram stanowiących konstrukcję nośną dla projektowanej zieleni. Kwietne bramy zostaną nasadzone pnącymi odmianami róż oraz wiciokrzewów. Niewątpliwą zaletą będzie ich długie kwitnienie. Wśród projektowanej zieleni nie zabraknie jaśminu nagokwiatowego, pnącej hortensji czy milinu czepnego. Wysokie drzewa na skarpie zostaną zachowane, a teren wokół nich nasadzony kilkoma gatunkami bluszczu. Istniejący płot z siatki będzie zlikwidowany, a przy koronie murku planowane są nasadzenia krzewów o płożących pędach np. trzmielina.

O kolejnych pracach i planowanych działaniach związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni” będziemy Państwa na bieżąco informować.

26 komentarzy “Projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni””
  1. Projekt zieleni i wysoka zabudowa na promenadzie. Podejrzewam,że tak to się potoczy.

  2. Dlaczego nie zaczynamy od Promenady. Przecież to najważniejsza przestrzeń i wizytówka miasta. Czyżby zabrakło środków ze strony miasta. Chyba nie chcemy, aby znów teren został wydzierżawiony pod badziewiaste „wesołe miasteczko”

  3. Nasadzenia i zieleń jest potrzebną, Czyńmy tak bo czynić tak trzeba. Idąc ulicą wdycham powietrze, bo muszę oddychać. A wdychając to powietrze to czuję smród bo wdycham przez nos, bo tak wdychać należy. A smród czuję z kominów które są podłączone do pieców, bo tak muszą być podłączone. Ale w tych piecach ludzie niektórzy jeszcze palą różnymi g….nami i jak tym palą to śmierdzi, bo śmierdzieć musi. Trzeba sadzić więcej drzew i mniej wycinać bo stracimy opłatę klimatyczną. Mieszkańcy palą tym no wiecie tzw stolcem, WPN ma azbest, jak tak dalej pójdzie to choćbyśmy wszystkie apartamentowce zalesili to i tak zabraknie świeżego powietrza

  4. Akcja zasadzeń Nowym Drzewostanem uwagi godną jest.
    Międzyzdroje staną się wtedy Zieloną Oazą zyskując nowy wygląd, dzięki tej akcji.
    Niestety nowe chodniki tworzone z tzw Polbruku, uniemożliwiają sadzenie drzew.
    Tam gdzie drzewa zostały wyrnziętymi ostały się karpy, które winny być usuniętymi.
    Jak dotąd nikt nie sprawil ich usunięcia, chociaż można było usunąć małym kosztem.
    Usuwanie tychże karp odbyć się może, bez użycia ciężkiego sprzętu, siekier, łopat.
    Na przełomie lat, po przejęciu przez nas, po Niemczach Misdroi, wyrznięto setki drzew, w tym różnych krzewów.
    W ostatnich latach, nadal wycinano drzewa m.in. na ulicy Rybackiej, na której rosło trzynaście drzew, poniżej skrzyżowania dwóch ulic A. Mickiewicza – Rybacka.
    Zabetonowano dolny bieg ulicy Rybackiej, w kierunku Gryfa Pomorskiego.
    Przez co ulica Rybacka utraciła swój pierwotny wygląd, pustką stając się.
    Dbając o wizualizację miasta, robimy wszystko, by świat podziemny przestał istnieć dla nas, żyjących na powierzchni Ziemi.
    Tam gdzie płyty 0.50m2 położonymi są, napotkać można dżownice wychodzące na powierzchnię podczas deszczu.
    Inną ważną sprawą są zieleńce, o które nikt nie dba mimo, że pieniądze znalazły by się na ich odnowienie.
    Na promenadzie uczyniono w kierunku Gromady nowy chodnik, nie czyniąc nowej nawierzchni asfaltowej, tak samo nowej nawierzchni wymaga aleja Gwiazd.
    Cóż w tym przypadku rzecz można, parafrazując: A Burmistrzów było wielu…

    • U fryzjera byłeś filozof?
      Zalecenie wojskowe. Boki krótko, pozostałe według woli. Bez kitek. Na faceta. Zęby trzy razy dziennie bez fluoru za często.

  5. Dlaczego nie rozpoczęto od promenady? Nie można, czy o co tu chodzi?

    • Bo zupa była za słona a pieczarki w romby ośmiokątne zamiast dwukątne. Afera pieczarkowa przyprawiona koperkiem.

    • Wobec tego smacznego. Co nie pozostawia pytania retoryczne dlaczego nie rozpoczęto od promenady jakieś przeszkody?

      • Promenada jest ładna i ma swój urok a tu jest wjazd do miasta, który widzi każdy podlegając efektowi pierwszego wrażenia.

      • Dlaczego są chmury? Bo ludzie nie mają humoru. Dlaczego nie mają?

      • Zasądzka koperek, marchewkę pietruszkę i będą mieli

    • W sezonie rozkopanie promenady i prace budowlane? ciekawe jak?

  6. Czy będą drzewa, rośliny owocowe? Za granicą można spotkać i przyciągałoby to aby wybrać się nad morze.

  7. Jak na razie to jest morze betonu zamiast morza zieleni 🙂

  8. Słabo z ta zielenią w Międzyzdrojach, nie zaszkodzi coś zmienić, tylko żeby fachowiec się tym zajął i wybrane gatunki miały szansę się przyjąć, żeby to nie były wymagające cudeńka, ktore nie przeżyją suszy czy zimy.

  9. A co z droga i krzywymi chodnikami na ul. E. Plater.Poprostu tragedia.Czy te wszystkie realizacje sa przewidziane w centrum miasta,lub przy promenadzie?

  10. Czy projekt będzie realizowany przez Panią „OGRODNIK”??
    CZY TA PANI JEST ODPOWIEDZIALNA ZA „OGRÓD BYLINOWY”??.

  11. To na zdjęciu? To ma być morze zieleni ?

    • W podstawowce już czytaja ze zrozumieniem. Napisane jest, że będzie.

    • Człowieku, jest zima! Wymyślasz.Ta skarpa nigdy nie była zagospodarowana zielenią miejską, rosną tam różnego rodzaju leśne rośliny z bluszczem na czele. Czytaj ze zrozumieniem tekst , jak w podstawówce: „Zagospodarowanie tego terenu obejmie: remont istniejących schodów oraz murku oporowego, wykonanie siedzisk w istniejącym murku oraz kwietnych bram stanowiących konstrukcję nośną dla projektowanej zieleni. Kwietne bramy zostaną nasadzone pnącymi odmianami róż oraz wiciokrzewów. Niewątpliwą zaletą będzie ich długie kwitnienie. Wśród projektowanej zieleni nie zabraknie jaśminu nagokwiatowego, pnącej hortensji czy milinu czepnego. Wysokie drzewa na skarpie zostaną zachowane, a teren wokół nich nasadzony kilkoma gatunkami bluszczu. Istniejący płot z siatki będzie zlikwidowany, a przy koronie murku planowane są nasadzenia krzewów o płożących pędach np. trzmielina.”