Program Rozwoju Bibliotek i inne inicjatywy w międzyzdrojskiej bibliotece

Academica, „Społecznik 2019-2021”, Program Rozwoju Bibliotek i inne inicjatywy w międzyzdrojskiej bibliotece

Miło nam poinformować, że międzyzdrojska biblioteka zakwalifikowała się do 4. rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dzięki programowi otrzymaliśmy nowy sprzęt: laptop, tablet i kamerkę internetową. Nasi bibliotekarze będą brali udział w bezpłatnych warsztatach planowania rozwoju biblioteki oraz szkoleniach specjalistycznych służących opracowaniu nowej oferty usług odpowiadających na aktualne potrzeby mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mogą być dostarczane online. Przed nami ciężka, dwuletnia praca. O postępach będziemy Was informować na bieżąco. 

Andżelika Gałecka, Dyrektor Biblioteki bierze również udział w cyklu bezpłatnych szkoleń „Nie siedź, sieciuj!”, dzięki którym nabierze kompetencji do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, m.in. nauczy się podstaw języka migowego, by w przyszłej siedzibie biblioteki nie było problemów z dostępnością cyfrową, architektoniczną, informacją czy komunikacją.

Od dziś czytelnicy naszej biblioteki, którzy posiadają ważną kartę biblioteczną mogą bezpłatnie korzystać ze zbiorów chronionych prawem autorskim za pośrednictwem terminalu Academiki, który znajduje się w czytelni. 

Academica to polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych administrowany przez Bibliotekę Narodową. To dostęp do ponad 3 mln książek i czasopism naukowych z różnych dziedzin. Celem systemu jest ułatwienie, a zarazem zastąpienie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych na cyfrowe przesyłanie publikacji. 

Acadaemica jest świetną alternatywą m.in. dla osób piszących różne prace naukowe, a nie mających czasu stacjonarnie korzystać z zasobów Biblioteki Narodowej.

Więcej o Academice znajdziesz na stronie www.academica.edu.pl/

Serdecznie podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Grądza, informatyka Urzędu Miasta, za pomoc w instalacji bazy danych Academiki. Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” otrzyma  dofinansowanie w kwocie 4 tys. zł z programu „Społecznik 2019-2021” na zakup niezbędnych materiałów do pakietów plastycznych, które będą wydawane w ramach akcji pt. „Kreatywne warsztaty w Twoim domu”. Autorem projektu jest Dyrektor Biblioteki. Andżelika Gałecka, Szymon Głod, Anna Szymańska – nasi międzyzdrojscy bibliotekarze jako członkowie grupy nieformalnej we współpracy ze stowarzyszeniem oraz wolontariuszami, przygotują i przekażą pakiety rodzicom oraz dzieciom z Międzyzdrojów, którzy posiadają kartę czytelnika międzyzdrojskiej biblioteki. W związku z pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami nie odbywają się żadne stacjonarne warsztaty plastyczne umożliwiające dzieciom, pod okiem instruktora, rozwijanie swoich pasji plastycznych. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom inicjatorzy warsztatów chcą zaproponować alternatywną formę rodzinnego spędzania czasu. Od września do listopada 2021 r. odbędą się cztery akcje wydawania rodzinnych pakietów plastycznych wraz z instrukcjami jak zrobić: łapacz snów, eko torbę, pieska z włóczki i jesienny stroik. Więcej informacji podamy wkrótce.