Policja ostrzega: grasz w trzy kubki? – jesteś sprawcą wykroczenia!

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim ostrzegają przed pojawiającymi się w miejscowościach nadmorskich organizatorami gry w tzw. „trzy kubki”. Pamiętajmy, że w tej „zabawie” NIE MA ZWYCIĘZCÓW, a każda osoba biorąca w niej udział, jest sprawcą wykroczenia.

Policjanci apelują i przypominają: NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, najpierw wabiony jest szybką i wysoką wygraną pieniężną, by za chwilę STRACIĆ WSZYSTKIE OSZCZĘDNOŚCI.

Z reguły w proceder zaangażowana jest zorganizowana grupa osób. Jedna z nich zaprasza przechodniów do zgadywania, w którym z trzech kubków znajduje się piłeczka. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi oznacza wygraną. Osoba prowadząca grę przestawia kubki myląc uczestników, a pozostałe osoby grają rolę tzw. aktywnych obserwatorów lub innych uczestników „zabawy”. Ich zadaniem jest odwracanie uwagi zwabionych przechodniów.

Zazwyczaj gra kończy się przegraną zaproszonego uczestnika, bądź wygraną osoby podstawionej przez jej organizatora. Zwycięstwo podstawionego gracza ma uprawdopodobnić sukces osób postronnych. Nawet, jeśli osobie zaproszonej uda się wygrać, nie otrzyma ona swoich pieniędzy.

Pamiętajmy, że żadna gra nie może toczyć się bez uczestników. Nie przyjmujmy więc żadnych zaproszeń. Brak zaangażowania w proceder, uniemożliwi organizatorom jego kontynuację.

Zaznaczyć należy, że sprawcami wykroczenia w przypadku gry hazardowej, są na równi organizatorzy, jak i jej uczestnicy.

Art. 128 Kodeksu wykroczeń

§ 1. „Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej urządza grę hazardową albo użycza do niej środków lub pomieszczenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny” .

§ 2. „Pieniądze i inne przedmioty służące do gry podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy”.

sierż. Aleksandra Berenda

13 komentarzy “Policja ostrzega: grasz w trzy kubki? – jesteś sprawcą wykroczenia!”
 1. Zosia-Samosia

  Policja ma za zadanie ochrone obywateli a nie ich zadaniem jest interpretacja (zreszta dowolna) przepisow Kodeksu Wykroczen.

 2. Sprawa hazardowa „trzy kubki” wraca jak bumerang corocznie w Miedzyzdrojach .
  Podobnie jest i bedzie na calym wybrzezu polskim.
  To dobrze , ze Policja Polska ostrzega i poucza wczasowiczow. i mieszkamncow .
  „CWANIAKOW” od roznego rodzaju hazardu jest coraz wiecej i mozliwosc ich wylapania . skazania
  oraz osadzenia to zadanie Sluzb Bezpieczenstwa Polski.
  Chronmy dobra reputacje Miedzyzdrojow .

  • Daj lepiej propozycje innego zarobku bo marudzic każdy potrafi.

 3. Wina jest tu tylko po stronie Policji i Straży Miejskiej i wszystko na ten temat???

 4. Gdzie w tym przepisie jest ujęte, że uczestnik jest sprawcą wykroczenia? Mowa o organizatorze, użyczających środki pieniężne oraz udostępniajacyh lokal. Nijak nie widzę tu uczestnika, bo on nie użycza pieniędzy tylko jest oszukiwany.

 5. Ten artykuł to jakaś nadinterpretacja. Gdzie doszukano się tego, że uczestnik jest sprawcą wykroczenia? W artykule mowa jest o 'organizatorach’, użyczających środki pieniężne (nijak ma się to do osoby wyciągniętej do gry) oraz o użyczających pomieszczenie.

 6. I bardzo dobrze że w końcu uświadamia się prostą prawdę: nie chcesz być „skrojonym”, nie dawaj własnych nożyczek! Wszyscy przegrani zrobili to dobrowolnie i na własne życzenie. Prostoduszne i naiwne są tylko dzieci. I w ich przypadku powinno czuwać prawo. Dorośli niech się uczą na błędach.

 7. o co to halo?jesteś frajerem! to twoja sprawa!

 8. Pytanie co straż miejska i policja robili w majówkę kiedy ludzie koło MDK byli robieni w Balona???(Wiem wiem wypisywali mandaty)?

  • Straż miejska nie ma w uprawnieniach karania z art. 128. Tylko policja i służba celna

   • Gdybyś był przypadkiem w Międzyzdrojach to może być widział patrole ” mieszane”
    Funkcjonariusz policji i pracownik „urzędu „jakim jest PAN -straży miejska.
    Czeste Kontrole na promenadzie MYŚLĘ że szybko zniechęca „kubkarzy „.

 9. Mieszkaniec

  Monitoring jest, ale zanim podjedzie radiowóz ich już dawno nie ma. Nikt chyba w MDZ nie pomyślał, żeby wysłać nieumundurowanych funkcjonariuszy. Akcja trwa od kiedy pamiętam (10 – 15 lat?, dłużej?).
  Jakby policja miała takich karać to już dawno by ich nie było.
  Jedna wielka ustawka.

 10. Jan Gęś

  Uprasza się włodarzy Międzyzdrojów o zamontowanie monitoringu w miejscu(ach) ,w którym dochodzi do opisanych w artykule zdarzeń.