Podróż przez legendy Pomorza Zachodniego – spotkania z Małgorzatą Dudą w międzyzdrojskiej bibliotece

W czwartkowy poranek 14 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się 2 spotkania z Małgorzatą Dudą – licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Szczecinie i terenowym po Pomorzu Zachodnim.

Jej zainteresowanie regionem sprawiło, że postanowiła napisać cykl książek dla najmłodszych czytelników. „Pod lupę” wzięła legendy województwa zachodniopomorskiego i do tej pory powstały trzy pozycje książkowe: „Zielenica z Trzęsacza”, „O gryfach na pomorskiej ziemi”, „Sydonia von Borcke”. Na spotkania zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Okazało się, że uczniowie znają legendy o Syrence Warszawskiej, Bazyliszku, Złotej Kaczce. Niestety legendy Pomorza Zachodniego wciąż są mało znane i nie każdy słyszał o Sydonii von Brocke czy Zielenicy z Trzęsacza. Małgorzata Duda przyjęła sobie za cel przybliżenie tych legend i znakomicie propaguje je wśród dzieci. Wykład wzbogacony był zdjęciami i ilustracjami zabytków, obrazów i map nawiązujących do omawianych legend. Uczniowie poznali historię Sydonii von Brocke, która z zemsty „rzuciła” urok na ród Gryfitów. Wszyscy ze skupieniem słuchali o czarach, czarownicach czy spaleniu na stosie. Kolejną interesującą postacią była Zielenica, czyli syrena mieszkająca w Morzu Bałtyckim, którą porwali rybacy mając nadzieję, że będzie śpiewać im równie pięknie, jak na morzu. Przetrzymywana przez ludzi Zielenica bardzo tęskniła za swoim światem i z rozpaczy umarła. Do dzisiejszego dnia w Trzęsaczu są mury kościoła, przy którym, jak głosi legenda, pochowano syrenę. Okazało się, że niektóre dzieci odwiedziły to miejsce i mogły na własne oczy zobaczyć ostatnią zachowaną ścianę kościoła. Jednak najbardziej rozpoznawalną legendą jest opowieść o Gryfach. To historia o rycerzu Żelisławie, który podczas polowania natrafił na gniazdo, a w nim na potężnego stwora. Był on tak piękny, że zauroczył wszystkich a najbardziej księcia, który rozkazał przygotować pieczęcie z podobizną zwierzęcia. Stał się znakiem rozpoznawczym rodu Gryfitów. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że wizerunek gryfa znajduje się w herbach wielu zachodniopomorskich miast – Szczecina, Świnoujścia, Polic, Gryfic, Golczewa, Białogardu czy Stargardu. Małgorzata Duda opowiedziała również dzieciom o fascynującej postaci, jakim był święty Jakub. Znak z muszlą – symbol pielgrzymowania, jest przez najmłodszych rozpoznawalny. Wszyscy dowiedzieli się, że to oznakowanie Szlaku Świętego Jakuba prowadzącego do Hiszpanii do katedry w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób apostoła. Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z gościem i ustawili się w kolejce po autografy. Uśmiechów i zadowolenia dzieci było tak dużo, że autorka może być dumna z pracy, jaką wykonuje. Małgorzata Duda przybliżyła uczniom zachodniopomorskie legendy i zachęciła do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez międzyzdrojską bibliotekę na ilustrację do legendy polskiej lub zagranicznej. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie i facebooku biblioteki.

Spotkania z Małgorzatą Dudą zostały sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach.

Bibliotekarze