Podpisanie umowy na powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach

Nie jest tajemnicą, że osoby niepełnosprawne intelektualnie muszą pokonywać liczne przeszkody związane z nieprzychylnymi postawami społecznymi, pełnieniem ról społecznych, pozyskiwaniu zatrudnienia, co bardzo często staje się źródłem osamotnienia, utraty szans na uzyskanie niezależności i samodzielności. Niezbędne jest skuteczne wsparcie w społecznościach lokalnych, co jest możliwe dzięki niemedycznym środowiskowym programom wsparcia. Jednym z nich będzie Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), który powstanie w budynku po szkole gimnazjalnej przy ulicy Kolejowej.

Głównym celem działalności Domu będzie wspieranie uczestników i ich rodzin poprzez umożliwienie terapii zajęciowych, indywidualnych, grupowych oraz stwarzanie warunków do nabycia umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, doskonalenia oraz realizacji zadań życiowych, odpoczynku czy kontaktu emocjonalnego. Na drugim piętrze, na powierzchni 177 m2 powstaną trzy wielofunkcyjne pracownie: komputerowa, plastyczna, kulinarna oraz sala spotkań, z których korzystać będzie mogło 20 uczestników.


Jak podkreśla burmistrz Międzyzdrojów, Mateusz Bobek, powstanie ŚDS w tej części powiatu jest niezwykle ważne – do tej pory potrzebujący mieszkańcy zmuszeni byli dojeżdżać do oddalonego o 36 kilometrów Przybiernowa. Co więcej, działalność ŚDS wpisuje się w społeczną funkcję budynku, przy którym działa już między innymi harcówka czy świetlica środowiskowa. Projekt, przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ma zostać zrealizowany do 15 grudnia bieżącego roku.

fot. miedzyzdroje.tv

Wykonawcą zadania będzie firma LUX-DOM Iwona Fogt-Busler ze Świnoujścia, z którą dziś Burmistrz Mateusz Bobek podpisał umowę. Wartość opiewa na kwotę 680 tysięcy złotych, z czego 605 tysięcy złotych zostało pozyskanych z dotacji Wojewody Zachodniopomorskiego.

3 komentarze “Podpisanie umowy na powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach”
  1. A może tak harcówkę usytuować na 2 piętrze, a pomieszczenia dla niepełnosprawnych niżej. Często, niepełnosprawność psychiczna wiąże się niestety z fizyczną.

  2. Bardzo potrzebne miejsce. Takich ludzi przybywa. Nikt z nas nie wie czy takiego wsparcia kiedyś nie będzie potrzebował.