Plaża w Międzyzdrojach – czy dla wszystkich?

Coraz więcej miejscowości zaczyna zauważać osoby niepełnosprawne. Pojawiają się udogodnienia w budynkach oraz miejscach publicznych jak urzędy i parki. Międzyzdroje jako nadmorska miejscowość wypoczynkowa przyciąga turystów przede wszystkim plażą, molo i słynną promenadą gwiazd. Czy koronne walory naszego miasta są przyjazne osobom niepełnosprawnym?

Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł zakończenie budowy kładki wzdłuż zachodniej części wydm, będącej przedłużeniem międzyzdrojskiej promenady. Już wtedy niepełnosprawni mieszkańcy Międzyzdrojów zwrócili jednak uwagę, że kładka – wraz ze swoimi zaletami i wadami – wcale nie ułatwia dostępu do plaży oraz morza.

Wystarczy pomyśleć

Nie trzeba przecież wiele, aby niepełnosprawni mieszkańcy i turyści, a także rodzice z ciężkimi wózkami, mogli bez problemu korzystać z wypoczynku nad morzem. Biorąc pod uwagę dostępne możliwości (wdrażane już polskich miastach), można posunąć się do stwierdzenia, że komfort osób niepełnosprawnych jest nie tyle kwestią środków pieniężnych, ile pomyślunku.

Mieszkańców Międzyzdrojów nie zdziwi zapewne, że sąsiednie Świnoujście (zajmujące przewrotnie pierwsze miejsce w rankingu najlepszych plaż na stronie Onet) także myśli jedynie o ludziach w pełni sprawnych i bezdzietnych. Zajrzyjmy zatem do innych nadmorskich miejscowości, w których bierze się pod uwagę wszystkich mieszkańców.

Można nawet w Polsce

Stanowczo wyróżnia się Trójmiasto. Sopot, Gdańsk i Gdynia, żadne z miast nie chce zostać w tyle w temacie dostępności do polskiego morza. Na tamtejszych plażach, poza istniejącymi kładkami wzdłuż wybrzeża, funkcjonują dobrze zjazdy prowadzące wprost do morza. Od niedawna wprowadzono także nowe udogodnienia. Wózki wodne pozwalają trójmiejskim niepełnosprawnych w pełni korzystać z uroków plażowania. Swoiste jednoosobowe amfibie posiadają unoszące się na wodzie koła i podłokietniki umożliwiające odpoczynek na wodzie.

Przykłady bogatych metropolii w zestawieniu z niewielką gminą mogą wydawać się przesadzone, dlatego zajrzyjmy do podobnej nam nadmorskiej gminy miejsko-wiejskiej.

Na Helu, gdy poruszany jest temat rozwoju, przykład Międzyzdrojów podawany jest dość często (trochę jednak inaczej niż byśmy mogli sobie tego życzyć). Właśnie na Półwyspie Helskim znajduje się Jastarnia, gmina licząca 3782 mieszkańców, jest zatem mniejsza od Międzyzdrojów. Próżno jest szukać tam wózków wodnych, co za to można znaleźć to prowadzące do brzegu morza kładki. Pierwszy zjazd otwarto wraz z początkiem sezonu w 2016 roku, a już niedługo będzie on standardem przy każdym wejściu na plażę.

Do morza wcale nie drogo

Planując rozwój miasta przyjaznego wszystkim mieszkańcom należy szukać dobrych rozwiązań nie tylko w Polsce. Plaże będące popularnymi celami turystycznymi, jak m.in. w Turcji czy Chorwacji, od dawna stosują zjazdy do morza dla niepełnosprawnych. Wraz ze wzrostem popytu na wózki wodne pojawiać zaczęło się tańsze i prawdopodobnie prostsze rozwiązanie. Coraz częściej na plażach spotkać można tzw. “beach access mat”, rozwijane maty z tworzywa sztucznego, ułatwiające korzystanie z plaży i kąpieli morskich osobom niepełnosprawnych, a przy tym nie utrudniające w najmniejszych stopniu prowadzenia prac porządkowych.

Być może takie rozwiązanie byłoby najlepszym w mieście aspirującym do miana Perły Bałtyku.

Utrudniony dostęp dla osób niepełnosprawnych to niestety, nie tylko problem międzyzdrojski: stragany rozmieszczone na chodnikach, kosze na śmieci w dziwnych miejscach – takie i inne przeszkody muszą pokonać osoby z niepełnosprawnościami, które chcą dotrzeć na plaże w wielu polskich miejscowościach. Aby ułatwić życie niepełnosprawnym, starczy jedynie o nich pamiętać – o jednych z nas – podczas organizowania przestrzeni. Należy mieć nadzieję, że nowe władze miasta zauważą problemy osób niepełnosprawnych.  Warto, żeby to właśnie gmina tworząca przecież jeden z większych wakacyjnych, ogólnopolskich festiwali świeciła w tym aspekcie przykładem.

O ewentualnych komentarzach i rozwoju wydarzeń, redakcja informować będzie na bieżąco.

3 komentarze “Plaża w Międzyzdrojach – czy dla wszystkich?”
  1. Projekt 440 km po zmianę

    W Jastarni są 3 wózki do kąpieli morskich (amfibia). Jeden w Jastarni, jeden w Kuźnicy, jeden w Juracie. Ratowniczki i ratownicy są przeszkoleni z zakresu obsługi klienta/klientki z niepełnosprawnością. Dzięki działaniom projektu „440 km po zmianę”, który od 8 lat prowadzi działania na polskim Wybrzeżu w zakresie plaż dostępnych dla wszystkich – Gmina Jastarnia posiada także plakat z dokładną informacją o tym jak uzytkować wózek do kąpieli morskich oraz z podanymi numerami telefonów, pod którymi rezerwuje się bezpłatnie wózek wraz z asystą w kąpieli. Zapraszamy na bieżąco do śledzenia tego co zmienia się nad polskim morzem dzięki naszym działaniom.
    https://www.facebook.com/440kmpozmiane/

    W Międzyzdrojach byliśmy kilka razy, przygotowaliśmy konsultacje społeczne, spacery badawcze, warsztaty oraz rekomendacje do modernizacji konkretnych wejść na plaże. Dostępne tutaj: http://440km.pl/wp-content/uploads/2015/06/440km-Modernizacja-Miedzyzdroje.pdf

    Faktycznie wasze miasto jest niewrażliwe na zmianęm chociaż bezpłatnie otrzymało niezwykły pakiet wiedzy od naszej Fundacji.

  2. Nikt dzisiaj nie wie, czy jutro lub pojutrze mu podarują wózek inwalidzki. Dbajmy o komfort wypoczynku dla wszystkich turystów .

  3. bardzo ciekawy artykuł 😉