Pierwszy Dzień Wiosny, czyli Legalne Wagary

21 marca w Międzynarodowym Domu Kultury zebrała się licznie grupa uczniów szkół z terenu Gminy Międzyzdroje, by wspólnie świętować pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

W tym roku Gmina Międzyzdroje przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Międzynarodowym Domem Kultury zorganizowała program pn. „ Pierwszy Dzień Wiosny czyli Legalne Wagary”. Podczas spotkania nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu szkolnego pn. „Moje Międzyzdroje za 50 lat”. W konkursie udział wzięło 13 klas, w tym klasy IV – VI w pierwszej kategorii konkursowej i VII – VIII i III gimnazjum w drugiej kategorii konkursowej. Zgodnie z regulaminem konkursu uczniowie przygotowali filmiki, prace plastyczne i przestrzenne, swoje wyobrażenie gminy Międzyzdroje w przyszłości. Jak widzi młodzież Międzyzdroje za 50 lat? Budynek gimnazjum zostanie zburzony, a na tym miejscu powstanie aquapark. „Miasto rozbuduje się wzdłuż i wszerz”, to tylko niektóre z pomysłów.

Kolorowe rysunki i makiety przestrzenne oraz wesołe różnorodne filmiki, przedstawiały Międzyzdroje jako miasto nowoczesne i kolorowe. Komisja konkursowa miała nie lada trudne zadanie, gdyż wyobraźnia i różnorodność prac była ogromna. Decyzją komisji konkursowej w kategorii klas IV – VII: III miejsce zajęła klasa VI b Szkoła Podstawowa nr 1 – praca plastyczna Dawida Małolepszego pt. „Drony”, II miejsce zajęła klasa IV a Szkoła Podstawowa nr 1 – praca przestrzenna pt. „ Nowoczesne Centrum Miasta”, I miejsce zajęły ex aequo dwie klasy: klasa V Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy – film pt. „Kapsuła czasu” i klasa IV c Szkoła Podstawowa nr 1 – film klasy IV c. W kategorii II – klas VII – VIII i III gimnazjum: III miejsce zajęła klasa VII Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy, film pt. „Teledysk”, II miejsce zajęła klasa III b gimnazjum SP 1 – film pt. „Jak będą wyglądać Międzyzdroje za 50 lat? Opinia mieszkańców”, I miejsce zajęła klasa VII a Szkoła Podstawowa nr 1, film pt. „Międzyzdroje 2069”. Za znaczący wkład pracy i uczestnictwo w konkursie, Komisja postanowiła również przyznać wyróżnienia pozakonkursowe wszystkim klasom, które wzięły udział w konkursie tj.: klasie I Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy, klasie II – III Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy , klasie IV SP2 w Wapnicy, klasie VI SP2 w Wapnicy, klasie VIII SP2 w Wapnicy, klasie V a SP1, klasie V c SP 1, klasie VI c SP1.

Wszystkie nagrodzone prace uczniów zostały przekazane na ręce Burmistrza Międzyzdrojów i schowane w kapsule czasu. Kapsuła czasu zostanie wmurowana w specjalnie do tego celu przystosowane miejsce, przy nowym ratuszu miejskim. Swoje prace do kapsuły czasu przygotowały również przedszkolaki z Wapnicy i przedszkola miejskiego „Morskie Skarby”. Były to klocki, praca plastyczna, list i nagrany filmik z przedszkolakami w roli głównej. Miejska Biblioteka Publiczna przekazała do kapsuły płytę z 70- letnią historią międzyzdrojskiej biblioteki.
W ramach organizowanych obchodów pierwszego dnia wiosny dzieci młodsze zobaczyły film w kinie „Eva” pt. „Chłopiec z burzy”, a młodzież wzięła udział w koncercie profilaktycznym, organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, w którym wystąpił znany już międzyzdrojanom charyzmatyczny Dobromir „Mak” Makowski.

Wszystkie filmiki konkursowe można oglądać na stronie: https://www.youtube.com/channel/UCiugkhuDqJl3yhJEhmZmOUw/videos

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje