W lipcu 2018 roku podczas prac budowlanych prowadzonych przez MTBS na działce położonej przy ul. M. Skłodowskiej – Curie wykopano kilka tablic nagrobnych oraz kilkanaście kamiennych elementów nagrobków, które są pozostałością ze zlikwidowanego w ubiegłym wieku cmentarza ewangelickiego.
O wydobytych tablicach został poinformowany Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej tablice zostały przewiezione i zabezpieczone w monitorowanym miejscu. Sprawa znaleziska spotkała się z zainteresowaniem opinii publicznej oraz mediów regionalnych. Zaleceniem Konserwatora Zabytków było utworzenie odpowiedniego miejsca, w którym wydobyte elementy po odpowiedniej renowacji zostałyby godnie wyeksponowane.
Na podstawie przygotowanego programu zagospodarowania elementów nagrobnych (sepulkralnych) zgodnie z zaleceniami WUOZ w Szczecinie zaplanowano utworzenie na terenie naszej gminy lapidarium.
W budżecie miasta zabezpieczono środki finansowe na ten cel i jesienią 2018 roku przystąpiono do realizacji zadania zgodnie z harmonogramem prac. Lapidarium zostało utworzone przy głównej alei nowej części cmentarza miejskiego, gdzie znajduje się kamienna tablica z następującą dwujęzyczną inskrypcją:
„Dawnym Mieszkańcom żyjącym w Międzyzdrojach i okolicy.
Ku wiecznej pamięci”.
„Den ehemaligen Einwohnern von Misdroy und Umgebung zum ewigen Gedenken“.
,,Lapidarium, które powstało to historia mieszkańców dawnych Międzyzdrojów, tym samym historia naszego miasta – powiedział Burmistrz Mateusz Bobek. To pamięć o tym co było, zapisana w kamieniu. Dlatego zależało nam, aby te pamiątkowe tablice znalazły godne miejsce, które odwiedzić będą mogli mieszkańcy odwiedzający międzyzdrojską nekropolię oraz osoby przyjeżdżające do Międzyzdrojów. Wiosną tego roku zadbamy o estetykę tego miejsca poprzez wykonanie nasadzeń zieleni.”
Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Do mieszkańców Międzyzdrojów zamieszkujących w tzw mieszkaniach socjalnych.
Wyrażajmy opinię swoją, poprzez opisywanie w jakich mieszkamy warunkach bytowo socjalnych.
Niestety ustawa poruszająca temat: mieszkania socjalne, nie wykazuje jakimi te mieszkania być mają.
Dlatego w powstałej luce prawnej, administrator może dowolnie interpretować Przepis o mieszkaniach socjalnych.
Zapraszam do dyskusji:
Tam gdzie były płyty czy były ekshumacje, badania gruntu? Czy może ktoś przed laty odłożył płyty do przeszlifowania i sprzedaży? O ile pamiętam z dzieciństwa w miejscu tego znaleziska nie było grobów w latach 60-tych jak przy ul. Konopnickiej – które pamiętam. To był dawny teren PTHW.
Dawni mieszkańcy zasługują na szacunek i pamięć, dobrze, że powstało takie miejsce.
W latach 90′ sprzedano działki budowlane na byłym cmentarzu, a grób gdzie złożone kości znalezione na placach budów w Międzyzdrojach jest na obecnym cmentarzu od dawna.