Otwarcie Izby Pamięci w Międzyzdrojach

Ocalić od zapomnienia historię miasta i jego mieszkańców.

„Nasza tożsamość jest jak wielkie rozłożyste drzewo, które swoimi korzeniami sięga bardzo głęboko. My jesteśmy jego małą gałązką, listkiem w koronie, które życiodajne soki czerpie przede wszystkim z korzeni – z przeszłości”. prof. Andrzej Wyrwa  

11 września br. o godz. 16.00 została otwarta Izba pamięci – galeria wspomnień w budynku b. szkoły przy ul. Kolejowej 33 w Międzyzdrojach, z udziałem Pani Reginy Chmielowskiej wraz z rodziną, władz Gminy Międzyzdroje, przedstawicieli instytucji, placówek oświatowych i mieszkańców. Po ponad 20 letniej „tułaczce” została przygotowana ekspozycja ze zbiorów gromadzonych przez lata w Izbie pamięci narodowej przez Pana Bronisława Chmielowskiego, która znajdowała się w Szkole Podstawowej przy ul. Leśnej 17.

Kiedy ostatni rocznik gimnazjalistów w 2019 r. zakończył edukację w szkole przy ul. Kolejowej 33 budynek został pusty. Wówczas włodarze miasta zgodnie stwierdzili, że należy go przeznaczyć na cele społeczne, by dalej służył naszym mieszkańcom. Na początku lutego do budynku przy ul. Kolejowej 33 został przeniesiony  Referat Promocji, Oświaty i Kultury i wtedy to narodził się pomysł reaktywacji Izby pamięci.

Zbiory były zgromadzone i zabezpieczone już w budynku. Od pomysłu do realizacji nie trzeba było długo czekać. Pasjonatem pamiątek i historii jest Tomasz Rychłowski, pracownik referatu i harcerz. Przy pomocy p. Tamary Starachowskiej wszystkie pamiątki, legitymacje, książki, dokumenty i albumy zostały skatalogowane. I tak zaczęła powstawać ekspozycja. Wiele, wiele godzin Tomasz samodzielnie spędził przy wyposażeniu sali na I piętrze (b. sala języka polskiego) w meble, które samodzielnie poddał renowacji oraz ułożeniu ekspozycji.

Międzyzdroje mają swoją historię, którą kultywują i pamiętają, jak ważna jest tożsamość mieszkańców z naszym miastem, o którą trzeba dbać i pielęgnować pamięć -podkreślili w swoich wystąpieniach Mateusz Bobek Burmistrz Międzyzdrojów i Bogusław Sutyła vice Przewodniczący Rady Miejskiej. Burmistrz podziękował Pani Reginie Chmielowskiej za przekazanie zbiorów dla społeczności lokalnej oraz  wszystkim osobom i instytucjom za przechowanie oraz zabezpieczenie zbiorów, które dzisiaj możemy oglądać.  To czas wspomnień również dla tych, którzy przekazali swoje osobiste pamiątki do ówczesnej Izby pamięci przy ul. Leśnej i radość, że wieloletnia praca oraz zaangażowanie Państwa Chmielowskich została doceniona.

Dorośli mieszkańcy mogą odnaleźć się na zdjęciach z ich dzieciństwa, uwieńczonych w albumach sprzed lat. „Otwarcie Izby pamięci Gminy Międzyzdroje i nadanie jej imienia Bronisława Chmielowskiego jest uroczystością, która zarówno mi osobiście jak i całej mojej rodzinie przynosi radość i dumę. Jest zwieńczeniem wieloletnich starań zarówno władz Miasta i wszystkich jego mieszkańców, aby pamięć o minionych okresach życia Miasta nie zatarła się i miała swoje udokumentowanie w postaci materialnych pamiątek i była na co dzień żywa wśród mieszkańców  naszych Międzyzdrojów a dla wszystkich odwiedzających nas gości była zawsze dostępna” – podkreśliła w swoim liście/wystąpieniu Pani Regina Chmielowska. 

Izbę pamięci, która mieści się w budynku b. Gimnazjum im. Jana Pawła II poświęcił ks. Tomasz Tylutki. To ważny dzień dla międzyzdrojan i wydarzenie, które na stałe  wpisuje się w karty historii Międzyzdrojów. 

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości do zwiedzania naszej Izby pamięci oraz na fascynującą podróż śladami historii miasta i ludzi.  

Jadwiga Bober

Referat POK

One Response to “Otwarcie Izby Pamięci w Międzyzdrojach”
  1. „Izbę pamięci, która mieści się w budynku b. Gimnazjum im. Jana Pawła II poświęcił ks. Tomasz Tylutki”…
    XXI wiek w Polsce, jak długa i szeroka. Brawo.