Ostatnie pożegnanie: Irena Szewińska – 24.05.1946 r. – 29.06.2018 r.

Irena Kirszenstein-Szewińska należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich ( 1964r. – Tokio, 1968r. – Meksyk, 1972 – Monachium, 1976 – Montreal ).

„Polska Dama Lekkoatletyki” specjalizowała się w biegach sprinterskich oraz w skoku w dal. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, zdobyła 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal. Karierę sportową zakończyła w 1980 roku. Po zakończeniu kariery zajmowała się działalnością na rzecz sportu w strukturach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak również reprezentowała Polskę w strukturach MKOL. W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego.

Irena Szewińska była mocno związania z Międzyzdrojami. Od 19 lat, kiedy tylko mogła, uczestniczyła w organizowanym, zawsze 17 sierpnia, Mityngu Lekkoatletycznymi im. W. Komara i T. Ślusarskiego. W 2005r. oficjalnie otwierała nowo odremontowany stadion miejski przy ul. Aleja Róż. W uznaniu zasług za „wkład w organizację imprez sportowych w Międzyzdrojach, przyczynienia się do wzrostu promocji miasta w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, jak również okazywaną Gminie życzliwość i przyjaźń” uchwałą nr XVII/170/04 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 12 marca 2004r. Irenie Szewińskiej nadano tytuł „Honorowy Obywatel Międzyzdrojów”.

Skromna, zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii, tak ją wspominają osoby, które miały okazję przebywać w jej towarzystwie. Każdy kto znał Panią Irenę wiedział, że jej postawa wynikała z faktu, że była kobietą szczęśliwą i spełnioną. Zawsze oddana rodzinie, podkreślała, że nie osiągnęłaby tyle, gdyby nie wsparcie rodziny : męża Sławomira – „Januszka” (tak go nazywała) i synów Andrzeja i Jarosława.

Jeszcze w ubiegłym 2017 roku podczas XXXV sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach gościliśmy Panią Irenę, która była pełna podziwu dla rozwoju miasta i dziękowała za kontynuowanie tradycji sportowych. Zapowiadała uczestnictwo w tegorocznym XX jubileuszowym Mityngu Lekkoatletycznym im. W. Komara i T. Ślusarskiego. Niestety Pani Ireny nie zobaczymy 17 sierpnia br. w Międzyzdrojach, bo ona dotarła już do życiowej mety.

Cześć Jej Pamięci!

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje