Odnowa historycznej wieżyczki przy molo

16 czerwca br. rozpoczęły się badania stratygraficzne historycznej wieżyczki zegarowo – meteorologicznej znajdującej się przy promenadzie nieopodal molo. 

XIX wieczna wieżyczka była wykona przez odlewnie Carlshütte z Delligsen w Dolnej Saksonii na zamówienie firmy Annoncen-Uhr-Actien-Gesellschaft z Hamburga, która od 1884 roku swój wynalazek, ze wszystkimi powiązanymi prawami patentowymi, zaczęła zakładać na terenach całych Niemiec.

Zabytkowa kolumna, która do dziś jest nierozerwalnie związana z Międzyzdrojami, zostanie odnowiona. Przeprowadzane badania mają posłużyć do opracowania programu konserwatorskiego, który w kolejnych etapach będzie kluczowy dla odrestaurowania wieżyczki.

Na żeliwnych ściankach kolumny oraz na jej zdobieniach wykonano  odkrywki  sondażowe  mające  na celu  ukazanie  poszczególnych  warstw  malarskich  aż  do  warstwy  pierwotnej.  Do  każdej odkrywki wykonana zostanie  dokumentacja  opisowa  i  fotograficzna.

Tomasz Rychłowski
Podinspektor ds. promocji, kultury i turystyki  

2 komentarze “Odnowa historycznej wieżyczki przy molo”
  1. może trzaskowski wam pomoże jakąś taśmą oklei i będzie jak nowa ta wieżyczka a i może podlać cieczą z „czajki” ma w tym wprawę bo pół Polski tym podlał

  2. Jest 31.07 2020 jak do tej pory nie odnowiono wiezyczki , a czas leci – paskudnie wyglada!!!!!