Od sieci rybackiej do koronki – w MDK Międzyzdroje

9 października 2018 r. w Międzynarodowym Domu Kultury otwarto wystawę „Od sieci rybackiej do koronki”.

Jest to kolejna wystawa rzemiosła dawnego, przedstawiona przez Stowarzyszenie Archeozdroje. Ekspozycja prezentuje krótką historię od sieci rybackiej do koronki. Na wystawie przedstawione są fragmenty oryginalnych sieci rybackich wykonanych w naszej gminie oraz rekonstrukcja sieci lnianej i koronki na bazie sieci rybackiej, w tym koronka sakralna, a także koronki wykonane na drutach z różnych nici i kordonków. Prezentacja malutkiej cząstki koronkarstwa na naszych wyspach i w Polsce – z Koniakowa i Bobowej, wzorów angielskich i słowackich zachwyca pięknem tego niszowego, trudnego rzemiosła. Szczególne miejsce zajmują na wystawie koronki z ręcznika ludowego z Podlasia –zdjęcia zostały udostępnione przez Muzeum Podlaskie. W wielu domach po wojnie były wyroby z koronki siatkowej zdobione haftem. Dzisiaj bardzo mało osób potrafi posługiwać się iglicą do wyrobu sieci. Produkty fabryczne wyparły unikalne ręcznie robione koronki – firanki, bieżniki, serwetki – opowiada Jolanta Szarłowicz ze Stowarzyszenia Archeozdroje, współtwórczyni wystawy.

Stowarzyszenie Archeozdroje działa na terenie Gminy Międzyzdroje i uczestniczy w imprezach historycznych na terenie całej Polski. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną, w tym głównie rzemiosłami dawnymi i ginącymi.

[rl_gallery id=”77628″]MDK Międzyzdroje

16 komentarzy “Od sieci rybackiej do koronki – w MDK Międzyzdroje”
  1. O sieciach i koronce, ciekawy temat. W końcu zawsze byliśmy nadmorską Gminą z historią. Ukłony.

  2. Gratulacje

  3. Pięknie ujęty temat. Gratulacje.

  4. Witam . Poznałem Panią Jolę od tej wariackiej ( pozytywnej) strony . Jest to wszechnica wiedzy o regionie i obyczajach panujących na przestrzeni wieków nie tylko w dziedzinie haftu i przeplatania nici . Potrafi zachęcić nawet facetów do myślenia o rękodziele i rzemiośle panującym w regionie i historii jego powstania . Podczas pobytu w Międzyzdrojach oczarowała nas swoimi opowiadaniami o regionie i wierzę ,że nie jest to nasza ostatnia wizyta w tej miejscowości , bo myślę ,że następna pogłębi naszą wiedzę i zainteresowanie o tym pięknym zakątku naszego kraju . Gratulacje z Legnicy 🙂

  5. Slara daj sobie spokój udziału.

  6. moja Mama potrafiła szyć sieci,kupę czasu spędziłam na starej bazie rybackiej.

  7. Czy tak wypada czai sie za filara Panie Bobek??.
    Czego Pan sie krepuje??.
    fot nr 1..??..

  8. Pan dyrektor był nieobecny z powodu wyjazdu, pan kierownik go zastąpił. Nie widzę w tym nic złego, taka praca.

    • Czy o nim mowa, niezrozumienie tekstu, ktoś się tłumaczy???????

      • Czy radny ratownik ma znowu widzenie? Podobna mine widziałem kiedyś u niego na zdjęciu jak byl obok Przewodniczącego jakieś kilka lat temu. W googlach będzie.

      • Miałam na myśli pierwsze tytułowe zdjęcie, nie zauważyłam tego pana pod filarem, przepraszam.Nikogo nie tłumaczę.

  9. Przykro mi napisać, ale znów radny faktycznie niedługo otworzę szufladę i…. Przykro że teraz takie zainteresowanie.
    Jeśli chodzi o samą inicjatywę wspaniała. Gratuluje Pani Jolu i wszystkim innym osobom, dziękuję że jesteście z nami. Potraficie dzielić się swoimi zainteresowaniami to naprawdę wspaniałe.

  10. Jolka Szarłowicz&Archeozdroje

    Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za przybycie na wernisaż wystawy ” Od sieci rybackiej do koronki” i Międzynarodowemu Domowi Kultury w Międzyzdrojach za wzruszającą oprawę tego wydarzenia. Bardzo ciepło dziękujemy Pani Janinie Bagrowskiej artystce tworzącej haft artystyczny za cenne i pomocne rady oraz obecność w tych szczególnych dla nas chwilach.
    Chcieliśmy pokazać piękno sieci rybackiej- w wariancie roboczym i pierwotnym oraz piękno koronek, które powstały nie tylko na bazie sieci.
    Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z tym niełatwym tematem jakim jest sieć i koronka, czasem wydaje się to na pierwszy rzut oka abstrakcyjne zestawienie. Po obejrzeniu wystawy będzie wspomnienie najbardziej pięknego i długotrwałego mariażu sieci z koronką.
    Pozdrawiamy serdecznie,
    Stowarzyszenie Archeozdroje.

  11. Jolu gratulacje!