Ocalić od zapomnienia… Remont zabytkowej wieżyczki.

Ocalić od zapomnienia…

Gmina Międzyzdroje otrzymała dofinansowanie w  ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 –  na remont zabytkowej wieżyczki- słupa meteorologiczno – ogłoszeniowego w Międzyzdrojach.

Przetrwała dwie wojny światowe i od 1945 roku ustawiono ją przed wejściem na molo. Uszkodzona mocno w 1985 roku została wyremontowana przez Zakład Ochrony Środowiska, ale po tylu latach przyszedł czas na jej gruntowny remont. Obiekt z 1870 r. zostanie poddany konserwacji z elementami rekonstrukcji wieżyczki, odtworzeniem historycznej, artystycznej formy i funkcji użytkowej obiektu, o wysokości trzech metrów, posadowiony na cokole, z przedstawionymi na dachu symbolami pór dnia, zwieńczony różą wiatrów z chorągiewką.

Prace zostaną wykonane, zgodnie z Programem prac konserwatorskich i restauratorskich z 2020 r. W przyszłości planuje się przywrócenie jej pierwotnej funkcji wieżyczki, którą należy wyposażyć w zegary wskazujące czas w 4 stolicach świata: Nowy Jork, Tokio, Moskwa i Warszawa, barometr, termometr.

5 komentarzy “Ocalić od zapomnienia… Remont zabytkowej wieżyczki.”
  1. No i Super ! Ocalic od zapomnienia !

  2. Anna co ty wypisujesz ?Kto a może jakie ugrupowanie partyjne żądzi a Międzyzdrojach???? Napisz a dopiero później wnioski pisz.

  3. Panie redaktorze w marcu 2019 roku pisal pan „Na remont zabytku przeznaczono 40 tys. zł. Kwota wydaje się dość wysoką kwotą, ale są rzeczy, na które trzeba wydać więcej pieniędzy, by zacierająca się historia Gminy Międzyzdroje (Misdroy), o której wspomniano nawet podczas wyborów sołeckich – przetrwała dla kolejnych pokoleń.” Czyzby przez dwa lata nic nie zrobiono?, wiec gdzie podziala sie wiec kasa, 40 tys to nie w kij dmuchal

    • to coś na zasadzie konferencji premiera morawieckiego w sprawie 700 mln z unii europejskiej, konferencja co 3 misiące dokładnie o tym samym. będzie remont, wyremontujemy, są pieniądze na remtont

  4. Podobno przeszła ostatnio remont?