Nowe serce miasta? Czy jest to możliwe?

Czy budowa nowego kompleksu administracyjnego pozwoli na stworzenie w przestrzeni naszego miasta nowego centrum? O czym należałoby pamiętać aby takie centrum żyło przez cały dzień, miało swój klimat i atmosferę ? Miejsca, które nie tylko poprawi komfort życia mieszkańców poprzez budowę Ośrodka Pomocy Społecznej, biblioteki, nowego urzędu, ale stanie się nowym sercem miasta? Czy jest to możliwe?

Na te  pytania próbowali znaleźć odpowiedź zebrani podczas spotkania 2 lipca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Gościem spotkania był Grzegorz Roman – doświadczony samorządowiec z Województwa Dolnośląskiego, ekspert Związku Miast Polskich, który w swojej obecnej działalności zawodowej koncentruje się na tym jak działać aby małe miejscowości (od 5.000 do 20.000 mieszkańców) były nadal atrakcyjne dla swoich mieszkańców i nie wymierały  w wyniku przemieszczania się -szczególnie młodych – do dużych miast i aglomeracji. Sam jest pomysłodawcą i realizatorem, wraz ze współpracownikami, projektu budowy nowego centrum w miejscowości Siechnice. Położone 13 km od Wrocławia Siechnice była miejscowością o niezbyt uporządkowanej zabudowie. Po powodzi w 1997 roku powstała tam grupa inicjatywna, która rozpoczęła realizację projektu – utworzenia nowego centrum –  z nowym ratuszem, placem targowym w środku, budynkami mieszkalnymi z usługami i innymi funkcjami, które uatrakcyjniły ten projekt. Dzięki jego realizacji od 2007 roku powstało ponad 3 tysiące mieszkań. W Siechnicach zaczęli się osiedlać młodzi ludzie, 57,25% ludności to osoby w wieku produkcyjnym.

Grzegorz Roman przedstawił jak realizacja takich projektów wymaga żmudnych konsultacji społecznych i wpływa na rozwój miejscowości. Podczas spotkania nasz architekt miejski – R. Rachuta przedstawił informację o propozycjach zmian w planie zagospodarowania „Nowe Centrum”, które zostaną wkrótce przedstawione Radzie Miejskiej do uchwalenia a prezes M. Flotyński o projekcie budowy ratusza i pozostałej infrastruktury publicznej  – siedzib OPS, Biblioteki i MTBS. Budowa ratusza jest obecnie w trakcie II etapu, który zakończy się w przyszłym roku stanem surowym zamkniętym. Przewidywany termin zakończenia tego etapu to listopad 2020 roku. 

Obecny na spotkaniu G. Roman pozytywnie odniósł się do rozwiązań planistycznych dla międzyzdrojskiego Nowego Centrum i potwierdził zasadność stworzenia w jednym miejscu kompleksu administracyjnego z funkcjami towarzyszącymi. Przekazał jednocześnie swoje spostrzeżenia dot. między innymi  obsługi komunikacyjnej , parkingowej i wzbogacenia międzyzdrojskiego projektu funkcjami, które mogłyby go dodatkowo uatrakcyjnić.  Wydaje się, że taka wymiana i konfrontacja doświadczeń z obu bardzo zbliżonych projektów poszerzyła wiedzę i doświadczenie  uczestniczących w spotkaniu osób. 

10 komentarzy “Nowe serce miasta? Czy jest to możliwe?”
  1. Przecież ta ma być ratusz, to po co tam ludzie mają się kręcić. Tylko parking solidny bo ten przed urzędem skromny każdemu po gabineciku i kolejne kadencje polecą.

  2. Czy ktoś tu **** analizuje w ogóle… MAPY ?!? Czy tylko ja mam dostęp do wujka googla ?

    Tam NIGDY nie będzie centrum z prawdziwego zdarzenia bo jacyś „spece” odcięli przestrzeń potencjalnego ratusza od głównego CIĄGU KOMUNIKACYJNEGO!!! Zrobiono to po przez zbudowanie Biedronki etc oraz apartamentów przy Biedronce. Z kolei ulica Nowomyśliwska nie spełnia takiej funkcji.

    Pytanie: Kto ze strony SPOŁECZNEJ opiniował ów przedsięwzięcie? Z Imienia i nazwiska albo nazwy organizacji? Bo pytanie jakiegoś gościa który coś tam, gdzieś tam chyba nie jest chyba „stroną społeczną”?

    • Każdy obywatel na etapie tworzenia planu zagospodarowania.Wiec kolego nie wykorzystałeś szansy A teraz gwiazdorzysz

      • Snickersa już zjadłem i nic. Więc to nie to. A na „władzę” nie poradzę albo raczej ichnie plany… Czasami ktoś z nich ma „wizję” i weź tu dyskutuj z takim.

        A nazywanie czegoś centrum na siłę to jakiś kabaret. Ruch generował tam będzie głównie ratusz. Niestety ale o tych sprawach decydują konkretne i obiektywne przesłanki.

        Wystarczy popatrzeć na „Międzyzdrojski Rynek”. Do biedronki idą setki ludzi ale I piętro to piętro „widmo”. I takim było również wówczas jak schody działały… A przecież to tylko kilka metrów dalej…

        I ktoś się zastanowił dlaczego tak było? Jak sobie odpowie na to pytanie to zrozumie również błędne założenia nowego centrum

  3. Anonim, sam jesteś nudny. Beton umysłowy równy z tymi budowanymi w mieście. Chesz Riviery to jedź do Francji. Goście się już skarżą że miasto się stało brzydkie, im więcej nabudujecie tym mnie pieniędzy wam niestety przybędzie. A przynajmniej mam taką nadzieję.

  4. Mieszkanka

    Międzyzdroje urokliwe to bylo moze przed wojna? co mozna zauwazyc na starych zdjeciach. Piękna niemiecka zabudowa . Od lat 50tych budowa brzydkich bloków i domów kwadraciaków, ale coż takie były czasy. Potem długo długo nic sie nie działo. W przeciagu ostatnich kilku lat wiele sie zmienilo, nie wszystko poszło w dobrym kierunku , chodź by wieżowiec Handvitu który przeraża swoim rozmiarem. Aquamarina na gromadzie nie powinna nikomu przeszkadzac na tak skrajnym terenie miasta. Myśle ze jeszcze kilka lat i będzie pięknie 🙂

  5. Turysta od lat

    Miedzyzdroi już nic nie uratuje apartamentowiec na apartamentowcu ściganie który większy i więcej zasłoni jeszcze trochę i na morzu zaczną budować….. szkoda tego miasta było takie urokliwe przed tymi wszystkimi zmianami

    • Mieszkaniec

      Nie tworzyć, nie budować, nic nie robić – potomstwa również, wszystko zaorać a to to co mamy oddać klerowi. Będzie najurokliwiej.

      • nie w tym rzecz. budować, ale z głową. zachować klimat. tak samo jak na starym mieście w Rzymie nie stawia się bloków, tak samo tu nie powinno ich być. bo cały klimat to wydmy i budynki a la kamienice, wille. max 4 kondygnacje.

      • Realista jest nudny jak flaki z olejem. Nie mam zdania i nie mówię co jak ma byc. Każdy ma swój teren, swój pomysł, ewentualnie skonsultowac a goście sami sobie wybiora co im pasuje lub sie podoba a co nie.