Noc Sów w Wolińskim Parku Narodowym

W dniach 22-23 marca 2019 r. odbyła się II edycja Nocy Sów w Wolińskim Parku Narodowym. Mieszkańcy Międzyzdrojów, gmin ościennych oraz turyści z różnych zakątków Polski przybyli licznie, aby zdobyć wiedzę na temat sowiego życia i zwyczajów oraz, aby wieczorową porą wybrać się na „sowie łowy”.

W tym roku frekwencja przekroczyła 200 osób. Wydarzenie pod nazwą Noc Sów organizowane było i koordynowane przez Woliński Park Narodowy oraz Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, we współpracy z Fundacją Ptaki Polskie – Ogólnopolskiego Koordynatora Wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno – Muzealnego prelekcją, przedstawioną przez Marka Dylawerskiego – Zastępcę Dyrektora WPN ds. Ochrony Przyrody. Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się m. in. dlaczego nie warto wierzyć w przesądy dotyczące sów, a także, gdzie szukać tych pięknych ptaków, jak rozpoznawać po głosie i wyglądzie gatunki sów oraz w czym tkwi tajemnica ich bezszelestnego lotu. Młodzi uczestnicy wydarzenia brali udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstawały eko – sowy z makulatury oraz ziaren słonecznika, czy pestek dyni. Kolejną atrakcją było zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum, skupione głównie na poszukiwaniu sowich mieszkańców WPN.

W przerwie między wykładami przygotowany był dla gości wydarzenia słodki poczęstunek w sowim klimacie.

Największą atrakcją Nocy Sów była część terenowa. Uczestnicy podzieleni na grupy, przydzieleni do przewodników, udali się do punktów monitoringowych w wybranych częściach Wolińskiego Parku Narodowego. Celem wypraw w terenie było monitorowanie gatunków sów występujących w WPN poprzez nasłuchiwanie ich odgłosów, które w efektowny sposób odpowiadały na stymulację dźwiękową.
Na zakończenie wydarzenia w obiekcie Wolińskiego Parku Narodowego „Wiatrak”, na uczestników akcji czekała gorąca herbata oraz kiełbaski z grilla. Wszyscy chętnie dzielili się wrażeniami z nocnej wyprawy do lasu oraz ogrzewali przy kominku. Każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne potwierdzające udział w wydarzeniu – opaski odblaskowe, torby pamiątkowe ze zdjęciem Sóweczki autorstwa Cezarego Korkosza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Sów 2019 w WPN, wspaniałą atmosferę, którą stworzyliście i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

Anna Mysińska