Dnia 19 maja 2018 roku odbyła się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów, do której przystąpiło Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Europejska Noc Muzeów to świetna okazja, żeby zobaczyć Muzea w zupełnie nowej odsłonie.
W sobotni wieczór, w godz. 18.00 – 23.00, Muzeum Przyrodnicze przygotowało specjalne atrakcje dla zwiedzających. Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów był „Las i jego tajemnice”. Na zwiedzających, od samego wejścia czekało aktywne zwiedzanie ekspozycji, gry i zabawy tematyczne zlokalizowane na tarasie muzeum oraz warsztaty w salach konferencyjnych.
Na stosiku leśnym uczestnicy zabawy mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ochrony lasu, rozpoznawania poszczególnych gatunków drzew i krzewów po korze, fragmentach pędów, liściach i przekrojach, pod czujnym okiem leśniczych Wolińskiego Parku Narodowego, Jana Magdy i Marka Szwarca. Dorośli turyści chętnie brali udział w pomiarach drewna, a dzieci w konkursie przyrodniczym. Obok stoiska leśnego odbywały się gry wielkoformatowe i zabawy animacyjne dla najmłodszych, zorganizowane przez harcerzy z Hufca Ziemi Wolińskiej i wolontariuszy Fundacji Motywacja i Działanie. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w układaniu klocków jenga oraz zagrać w gry planszowe w rozmiarze xxl. Radość dzieciom sprawiły zajęcia sprawnościowe na deskach Trick Board oraz fantazyjne bańki mydlane.
Dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych cieszyły się przyrodnicze warsztaty tematyczne. Uczestnicy poznawali przyrodę „wszystkimi zmysłami”, obserwowali „świat w skali mikro” oraz własnoręcznie wykonywali pamiątkowe ozdoby z naturalnych materiałów. Najmłodsi przygotowali plastyczną makietę lasu iglastego i liściastego, zdobywając przy tym wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących w tych dwóch porównywanych ekosystemach leśnych. Adrenaliny podczas rywalizacji zespołowej dostarczyły drużyną leśne kalambury. Pasjonaci rękodzieła odnaleźli się podczas wykonywania „łapaczy leśnych duchów” – warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Archeozdroje. Pracownicy Biblioteki Miejskiej w Międzyzdrojach z zaangażowaniem wykonywali kolorowe zwierzaki-cudaki z koralików Hama.
Młodzież chętnie uczyła się sztuki przetrwania w dziczy podczas warsztatów terenoznawczych „Jak nie zginąć w lesie” prowadzonych przez p. Tomasza Rychłowskiego.
Aktywne zwiedzanie wymagało od uczestników wydarzenia zdobycia wszystkich sprawności na poszczególnych stanowiskach i rozwiązania zagadek o wybranych mieszkańcach lasu, ukrytych na ekspozycji muzealnej. Na zakończenie zabawy zwiedzający wykonywali pamiątkowe zdjęcia w fotobudce oraz losowali drobne nagrody ufundowane przez WPN oraz Urząd Miasta Międzyzdroje.
Późnym wieczorem obyła się prelekcja na temat ekosystemów leśnych Wolińskiego Parku Narodowego, prowadzona przez z-cę Dyrektora WPN, p. Marka Dylawerskiego. Dla najbardziej wytrwałych zwiedzających o godzinie 22.00 wyświetlony został film przyrodniczy.
Noc Muzeów 2018 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców; odwiedziło nas bisko 500 osób. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za tak liczne przybycie i liczymy Wasz udział w obchodach Nocy Muzeów w roku następnym.
Osobom oraz instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wydarzenia przesyłamy serdeczne podziękowania.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
WPN