Noc Muzeów 2018 w Woliński Parku Narodowym

Dnia 19 maja 2018 roku odbyła się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów, do której przystąpiło Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Europejska Noc Muzeów to świetna okazja, żeby zobaczyć Muzea w zupełnie nowej odsłonie.

W sobotni wieczór, w godz. 18.00 – 23.00, Muzeum Przyrodnicze przygotowało specjalne atrakcje dla zwiedzających. Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów był „Las i jego tajemnice”. Na zwiedzających, od samego wejścia czekało aktywne zwiedzanie ekspozycji, gry i zabawy tematyczne zlokalizowane na tarasie muzeum oraz warsztaty w salach konferencyjnych.

Na stosiku leśnym uczestnicy zabawy mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ochrony lasu, rozpoznawania poszczególnych gatunków drzew i krzewów po korze, fragmentach pędów, liściach i przekrojach, pod czujnym okiem leśniczych Wolińskiego Parku Narodowego, Jana Magdy i Marka Szwarca. Dorośli turyści chętnie brali udział w pomiarach drewna, a dzieci w konkursie przyrodniczym. Obok stoiska leśnego odbywały się gry wielkoformatowe i zabawy animacyjne dla najmłodszych, zorganizowane przez harcerzy z Hufca Ziemi Wolińskiej i wolontariuszy Fundacji Motywacja i Działanie. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w układaniu klocków jenga oraz zagrać w gry planszowe w rozmiarze xxl. Radość dzieciom sprawiły zajęcia sprawnościowe na deskach Trick Board oraz fantazyjne bańki mydlane.

Dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych cieszyły się przyrodnicze warsztaty tematyczne. Uczestnicy poznawali przyrodę „wszystkimi zmysłami”, obserwowali „świat w skali mikro” oraz własnoręcznie wykonywali pamiątkowe ozdoby z naturalnych materiałów. Najmłodsi przygotowali plastyczną makietę lasu iglastego i liściastego, zdobywając przy tym wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących w tych dwóch porównywanych ekosystemach leśnych. Adrenaliny podczas rywalizacji zespołowej dostarczyły drużyną leśne kalambury. Pasjonaci rękodzieła odnaleźli się podczas wykonywania „łapaczy leśnych duchów” – warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Archeozdroje. Pracownicy Biblioteki Miejskiej w Międzyzdrojach z zaangażowaniem wykonywali kolorowe zwierzaki-cudaki z koralików Hama.

Młodzież chętnie uczyła się sztuki przetrwania w dziczy podczas warsztatów terenoznawczych „Jak nie zginąć w lesie” prowadzonych przez p. Tomasza Rychłowskiego.

Aktywne zwiedzanie wymagało od uczestników wydarzenia zdobycia wszystkich sprawności na poszczególnych stanowiskach i rozwiązania zagadek o wybranych mieszkańcach lasu, ukrytych na ekspozycji muzealnej. Na zakończenie zabawy zwiedzający wykonywali pamiątkowe zdjęcia w fotobudce oraz losowali drobne nagrody ufundowane przez WPN oraz Urząd Miasta Międzyzdroje.

Późnym wieczorem obyła się prelekcja na temat ekosystemów leśnych Wolińskiego Parku Narodowego, prowadzona przez z-cę Dyrektora WPN, p. Marka Dylawerskiego. Dla najbardziej wytrwałych zwiedzających o godzinie 22.00 wyświetlony został film przyrodniczy.

Noc Muzeów 2018 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców; odwiedziło nas bisko 500 osób. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za tak liczne przybycie i liczymy Wasz udział w obchodach Nocy Muzeów w roku następnym.

Osobom oraz instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wydarzenia przesyłamy serdeczne podziękowania.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Galeria zdjęć- biblioteka       Galeria zdjęć- Archeozdroje

WPN