Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyzdrojach

W tym roku 1 marca obchodzić będziemy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione na wniosek środowisk kombatanckich, licznych organizacji patriotycznych oraz bliskich i rodzin tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach, którzy po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną nie złożyli broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Inicjatywę ustanowienia Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” aktywnie popierał prezydent Lech Kaczyński, który złożył do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. 

W dniu 1 marca 2020r. w Międzyzdrojach, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, odbędzie się VIII edycja ogólnopolskiego biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jak co roku tegoroczny bieg pamięci przygotowują – wspierani przez Gminę Międzyzdroje – harcerze z Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji jako partner Fundacji Wolność i Demokracja.

Na międzyzdrojskiej promenadzie przygotowane zostaną trzy trasy biegowe. O godz. 11.30 rozpocznie się start pierwszego biegu dla dzieci na dystansie ok. 400m, drugiego o godz. 12.00 na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty –Józef Franczak ps. Lalek). Natomiast trzeci o godz. 12.30 na dystansie ok. 5 km. Biegi zaczynają się na terenie Golden Tulip Międzyzdroje Residence (ul. Gryfa Pomorskiego 79). 

W dniach 27 lutego – 2 marca gościem honorowym Międzyzdrojów będzie Pułkownik Bronisław Maciaszczyk ps. „Józef” wraz z Małżonką. Pułkownik Maciaszczyk to Powstaniec Warszawski, wyróżniony najwyższym polskim orderem wojennym – Virtuti Militari. Wizyta odbywa się z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pułkownik Bronisław Maciaszczyk ps. „Józef” w dniu 27 lutego 2020r. odwiedzi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, a dnia następnego spotka się z przedstawicielami międzyzdrojskiego samorządu w Urzędzie Miejskim. 


Pułkownik w dniu 1 marca będzie uczestniczył we Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych, na którą zapraszamy o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.  Będzie  gościem VIII edycji ogólnopolskiego biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Międzyzdrojach.

Serdecznie zapraszamy!

Tomasz Rychłowski
Referat Promocji i Współpracy
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

2 komentarze “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyzdrojach”
  1. zainteresowany

    Niech podziękują tym co nas sprzedali wschodowi.

  2. czlowiek z lasu

    Wyklęci przez zydokomune …..dla nas to bohaterowie zolnierze podziemia antykomunistycznego Czesc i Chwala Bohaterom