Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Międzyzdroje – aktualizacja

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w Gminie Międzyzdroje.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w Gminie Międzyzdroje. 

W tym roku uroczyste obchody rozpoczną  się mszą świętą w intencji ojczyzny, o godz.12.00 w międzyzdrojskim kościele.

Następnie uczestnicy obchodów przejdą wspólnie pod pomnik Marynarza w centrum miasta, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem będzie wspólne świętowanie w międzyzdrojskim amfiteatrze, w którym zaśpiewamy pieśni patriotyczne wspólnie z zespołem „Bryza”. 

Będzie można spróbować pysznej grochówki a na najmłodszych czekają gry i zabawy.

Zakończymy ten dzień w kinie „Eva”, gdzie zostanie wyświetlony film pt.:”Piłsudski” ( wstęp bezpłatny).

Już dziś serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. Międzyzdroje TV

Zaproście swoich najbliższych i znajomych. 

Bądźmy razem w ten dzień!

11:45 – spotkanie przy kamieniu pamięci „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów”,

12:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach,

13:30 – zbiórka uczestników przy Placu Stefana kardynała Wyszyńskiego, wystawienie Warty Honorowej przy Pomniku Marynarza, ustawienie pocztów sztandarowych i delegacji,

13:45 – uroczyste rozpoczęcie uroczystości, słowo wstępne, złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów,

15:00 – 17:00 – Piknik Niepodległości – amfiteatr

  • Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Bryza”,
  • Rodzinne gry i zabawy,
  • Grochówka z kotła, W przypadku złych warunków pogodowych piknik odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury,

  • 18:00 – seans filmowy pt. „Piłsudski” w kinie Eva – wstęp wolny.
19 komentarzy “Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Międzyzdroje – aktualizacja”
  1. Panie Anonimie ! Ten Żołnierz określany mianem komunistycznego wyzwalał wiosną 1945 r ziemie niemieckie obok armii czerwonej -miał zwykle około 18 do 23 lat i po 8 maja 1945 roku został na Odrze . Na dzień dzisiejszy te tereny nazywamy RP czyli Polska !. Twój nauczyciel historii zapomniał o ustaleniach Teheranu i Poczdamu -kto ma wyzwalać te tereny ? ,więc nie pierd……l idiotyzmów. Wielu z nich po 1945 r nie mogło wrócić ! I jeszcze jedno uzupełnienia stanu jednostek w 1944 i 1945 r w jednostkach polskich na zachodzie odbywały się także z wziętych do niewoli jeńców z jednostek wermachtu z tych osób które mówiły po polsku . W zakresie misji : po Bonapartyzmie we FRANCJI Polskie oddziały wysłano na Haiti , Polacy przez 123 lata niewoli służyli w wojskach niemieckich,rosyjskich,austriackich i w amii północy czyli unii . Groby żołnierza polskiego są na całym Świecie pod hasłem Za Waszą i Naszą Wolność . Śmierć żołnierza jest zawsze taka sama ! bolesna dla rodziny a statystyką dla polityka ! Dlatego na grobie nieznanego żołnierza jest taki napis -Grób Nieznanego Żołnierza . I nie ubliżaj tym co polegli , Tej ziemi w której leżą ,bo ich śmierć nie poszła na marne.! ONI dali Tobie ziemie o nazwie POLSKA i Twój patriotyzm to powinno być: dobra szkoła ,uczciwy dom rzetelna praca i być człowiekiem w Polsce ,Europie i Świecie . Jeśli zapomnimy o tych co polegli ,o grobach ta jaką chcesz budować POLSKĘ ???

  2. O co ten spór

    O co ten spór? Nie chcesz składać kwiatów pod pomnikiem?
    To nie idź i nie składaj. Nikt nikogo nie zmusza. I nie szczekaj.

  3. A może ten marynarz był synem radzieckiego komunisty i Polki?! Zupełnie jak Zygmunt III Waza (Ten z „kolumny” na Placu Zamkowym w Warszawie); jego rodzicami byli Szwed i Polka 🙂

  4. Mamy taką bogatą historie a tak mało z tego korzystamy. Ale by było miło, gdyby powstał pomnik polskiego żołnierza odlany np.w metalu. Z dumą by sie składało wiązanki kwiatów.

  5. Mieszkańcy Bredy docenili żołnierzy gen. Maczka ale powojenne władze Polski pozbawiły jego obywatelstwa polskiego i odebrały stopień generalski i rente z tego tytułu i musiał pracować fizycznie żeby utrzymać rodzinę.
    Pomoc okazali jemu jego szeregowi żołnierzy. Tamte lata nie dla wszystkich żołnierzy polskich po tej i po tamtej
    stronie były dobre. Pamiętaj że polscy obywatele z poznańskiego ,śląska oraz Kaszubi byli przymusowo wcielani do wermachtu i nosili obcy mundur a za ich dezercję rodziny trafiały obozów albo byli rozstrzeliwani.

  6. Kilka słów do Anonima, żołnierze gen.Maczka to nie byli komunistyczni żołnierze , to byli polscy żołnierze z 1939 r. , którzy trafili do niewoli w 1939r. i zostali zapędzeni do łagrów na Syberii , to byli również wywiezieni w 1939 r. na Syberię mieszkańcy Wilna , Lwowa a więc pochodzący z kresów wschodnich Państwa Polskiego i za to że walczyli na w Armii gen. Andersa i gen. Maczka nie mogli wrócić do kraju a jak wrócili mieli kłopoty z pracą itd. itp.. Żołnierze z dywizji gen. Berlinga składający się w większości z obywateli polskich z kresów wschodnich , którzy nie zdążyli wstąpić do armii gen. Andersa oraz mieszkańcy kresów wschodnich , którzy żeby nie trafić do Armii Czerwonej wstąpili do armii gen. Berlinga . Poczytaj ile z nich zginęło pod Lenino i dlaczego, Wał Pomorski, Kołobrzeg i forsowanie Odry , zobacz cmentarz w Siekierkach . Oni też walczyli o te ziemie więc mają prawo stać na cokole w polskim mundurze. Anonim wychodki za stodołą były nie tylko za Bugiem ale na niemieckich wsiach też. Zapytaj byłych pracowników M.P.G.K.M. w M-jach co remontowali poniemieckie domy i pluskiew było pod tapetami jak je zrywali że o meblach nie wspomnę. Zobacz film Jerzego Hofmana „Do krwi ostatniej” powstaniu I Dywizji W.P. nad Oką. Mam nadzieję że tytułu filmu nie pomyliłem.

  7. Mi również nie podoba sie składanie kwiatów pod pomnikiem radzieckiego marynarza.Nasi przodkowie walczyli z Niemcami i Rosjanami o niepodłegłość /1918-1920r/ . Teraz sobie wyobrazcie ,że mogą na chwile zobaczyć co jest teraz. My składamy kwiaty pod pomnikiem rosyjskiego żołnierza. Czy uwazacie , że to jest w porzadku? Oni oddawali życie zebyśmy mogli nazywać się Polakami.Myśląc zdroworozsądkowo, uczcijmy Polskich żołnierzy dzięki którym mamy wolną Polskę.Od 1945r obowiązywał zakaz obchodzenia dnia Niepodległości bo to się komunistom nie podobało.

  8. Jak po wojnie moich rodziców osiedlono na poniemieckich ziemiach odzyskanych, to w ich poniemieckim ogrodzie był grób radzieckiego żołnierza. Była drewniana tabliczka z jego nazwiskiem i wiekiem – 19 lat. Pamiętam, jak ojciec i mama mówili „nasz” grób, np. idź posprzątać i zapalić świeczkę na „naszym” grobie. Bo w tej wsi był jeszcze 2 inne ruskie mogiły. A każdy z gospodarzy sam z siebie i bez nakazu z góry dbał o to miejsce. Ale potem przyjechali jego bliscy , zrobiono ekshumację i przeniesiono na cmentarz do Legnicy. Pomnika nie zrobiono, ale po wojnie ludzie znali wartość życia i mieli szacunek do śmierci. Rosjanina też. A może w takim razie wyrzućmy tego naszego marynarza do morza i postawmy w ramach projektu obywatelskiego pomnik któregoś polityka? Niedługo zebranie z burmistrzem. Jak uzgodnimy kogo chcemy na postumencie, to za rok te kilkanaście wiązanek legnie pod innym obliczem.

  9. Cóż takiego złego zrobił ten biedny marynarz, nawet jeżeli jest radziecki? Czy problem leży w wykonaniu pomnika przez artystę żyjącego akurat w takich czasach? Jakoś na pomniku sierpa i młota, a na klamrze pasa gwiazdy nie dostrzegam. Wszystkim pieniaczom uczestniczącym w tym poście przypominam, że gdyby nie ów radziecki marynarz i wielu jego towarzyszy broni owi pieniacze nie mieszkaliby dziś w Międzyzdrojach w poniemieckich domach i nie cieszyli się grillem w poniemieckim ogródku. Nadal toczyliby swój ciężki żywot gdzieś za Bugiem w lepiance z wychodkiem za stodołą. Więc bez polityki i rusofobii. To nie pomnik Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego czy Chruszczowa. Doceńmy ofiarę i poświęcenie zwykłego żołnierza, nie on ponosi winy za wielką politykę i kształt powojennej Europy.
    Dlaczego choćby mieszkańcy holenderskiej Bredy potrafią uszanować i docenić fakt wyzwolenia spod niemieckiej okupacji przez polskiego-w efekcie komunistycznego-żołnierza? Odpowiedź jest prosta-Holendrzy ze swoją mentalnością zameldowali się już w XXI wieku.
    A czy podoba się wam opluwanie polskiego żołnierza uczestniczącego w misjach w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie?

    • Bylo pytanie o pomnik i jest odpowiedz. Musisz jednak wiedziec anonimie ze nie wszyscy mieszkancy Miedzyzdojow to hadziaje.Jest tez spora czesc ludzi z Polski ktorzy nie mieszkali w lepiankach.Byc moze opisujesz swje wlasne pochodzenie. Jezeli tak, to rozumie Twoje rozgoryczenie. Spojrzyj troszke dalej wstecz to zobaczysz ze ziemie te nalezaly kiedys do Polski.Gdyby mieszkancy Bredy zostali wyzwoleni jak piszesz przez” polskiego komunistycznego zolnierza” i musieli zostac pod okupacja polsko-sowiecka przez nastepne 40 lat, to z pewnoscia by nie byli tak zachwyceni. Mieli jednak to szczescie ze wyzwolil ich gen Maczek wraz z 1 Pancerna, ktory podlegal Sikorskiemu.Tak na marginesie gen. Maczeka pozbawiono obywatelstwa Polskiego. Czy slusznie ? Widze ze uwazsz za sluszne to ze polacy uczestnicza w misjach, jest to tak samo jak z sowitami ktorzy byli znienawidzeni a mieli tez tylko misje. Kraje ktore maja swoje wewnetrzne problemy niech same je rozwiazuja. Czy chcialbys zeby ktos obcy dyktowal Twojej rodzinie co ma robic, o ktorej masz isc spac, czy tez kiedy moze isc na spacer. Mysle ze tak by Ci sie wcale nie podobalo. Tyle w temacie

  10. I to wszystko to cała twoja kultura grochówka mapchać się i może jeszcze narzekać że porcje były małe smutny chłopiec?

  11. ppp
    Jak długo jeszcze społeczeństwo Międzyzdrojów będzie składało wiązanki kwiatów pod pomnikiem radzieckiego marynarza !?

    • A skąd teza, że to pomnik radzieckiego marynarza? Proszę się wysilić, wykazać wiedzą, na forum przedstawić genezę pomnika i udowodnić, że honoruje radzieckiego marynarza. A może to marynarz z San Eskobar?

      • >W centrum miasta, w miejscu łączącym ul. Niepodległości z ul. Zwycięstwa, na pięknym skwerze znajduje się pomnik marynarza. Jest to dzieło szczecińskiego plastyka Sławomira Lewińskiego. Przedstawia marynarza radzieckiego trzymającego w rękach karabin. Można powiedzieć, że jest to jedna z niechlubnych pamiątek po II wojnie światowej.<

  12. Na siłę chcą zagonić uczestników do kościoła, A co jak ktoś nie chodzi ?? W poprzednich latach kto chciał po składaniu wiązanek to poszedł A teraz na odwrót musieli