Modernizacja Oczyszczalni Ścieków

Oczyszczalnie ścieków to dziś prawdziwe centra,  które decydują o przyszłość naszego środowiska. Podpisanie umowy na modernizację oczyszczalni ścieków było niewątpliwie historycznym momentem dla miasta Międzyzdroje. Nie ulega wątpliwości, że inwestycja ma zapewnić kilku pokoleniom spokój i stabilizację w kwestii gospodarki wodno- ściekowej. Co więcej nowoczesna oczyszczalnia będzie miała wpływ na bezpieczeństwo wszystkich międzyzdrojan- otaczającą ich naturę, na Zatokę Pomorską i przede wszystkim na zbiornik Wicka Wielkiego. Na jakim etapie są obecne prace?

Zakończenie sezonu letniego umożliwiło zintensyfikowanie prac na terenie oczyszczalni ścieków, których celem jest modernizacja istniejących obiektów oczyszczalni, jej remont i rozbudowa. ZWiK Sp. z o.o. mogła udostępnić generalnemu wykonawcy reaktor nr 1 oraz Imchoff, które w sezonie letnim musiały zapewnić ciągłość pracy oczyszczalni.

Obecny etap prac jest jednym z najtrudniejszych ponieważ, modernizowane obiekty muszą zostać ukończone i oddane do użytku przed kolejnym sezonem letnim. Mamy nadzieję, że wieloletnie doświadczenie wykonawcy tj. WTE Wassertechnik pozwoli nam bez przeszkód zrealizować ten etap budowy. W chwili obecnej intensywne prace trwają przy modernizacji części mechanicznej oczyszczalni ścieków tj. przepompowni głównej, Imchoffie oraz reaktorze biologicznym nr 1- informuje Prezes ZWiK Tomasz Jaworski.

W październiku do użytku zostanie przekazany zmodernizowany obiekt sterowni, ukończony został również pierwszy etap zmiany sposobu zasilania przy współpracy z Enea Operator sp. z o.o. Planowany termin ukończenia modernizacji oczyszczali to maj 2023r.

Kwota zadania jest przełomowa- to ponad 60 mln złotych z czego, blisko 40 mln pozyskano z dofinansowania ze środków zewnętrznych, a pozostałą kwotę uzupełniono pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

3 komentarze “Modernizacja Oczyszczalni Ścieków”
  1. A może nie wystarczy że jesteś😎Wcześniej dowiedz się kto ma większość a potem komentuj.🥴

  2. Wystarczy ze ja wiem

    Predkosc slimaka.Osiwialem do tej pory. Administracja pisowskiego ratownika na urzedzie w ratuszu ma sie silnie.

  3. Szkoda, że nie przeniesiono na Wapnice i tam nie rozbudowano oczyszczalni.