Przedkładam Państwu 3 koncepcje zagospodarowania przestrzeni publicznej przed nowym ratuszem, który projekt zostanie wybrany do realizacji zdecydujecie Państwo już sami w głosowaniu. Chciałbym, żeby to było kolejne, zielone miejsce na mapie Międzyzdrojów, dające ciszę, spokój oraz wytchnienie w otoczeniu przyrody. Prezentuję Państwu te koncepcje i ich wstępne, krótkie założenia projektowe: – mówi Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek
1. Koncepcja architektoniczno- urbanistyczna zagospodarowania placu przed nowobudowanym ratuszem w Międzyzdrojach – opracowana przez – Bogdanowicz, Chmielewska Architekci .
Założenia; Głównym założeniem kompozycji było wyodrębnienie dwóch głównych ciągów pieszych przecinających plac, na których przedłużeniu znajduje się nowobudowany ratusz miejski. Zostały zdefiniowane strefy. Miejska – otwarta (centrum placu) – miejsce tętniące życiem, przeznaczone do organizowania festynów, okazjonalnych kiermaszów, koncertów muzycznych oraz strefę i relaks. Wyznaczone zostały miejsca w przestrzeni na tzw. zewnętrzną salę ślubów, czytelnię miejską, strefę odpoczynku i relaksu, z fontanną i strefę zielonej wydmy.
Projektanci zadbali o bardzo bogaty program zieleni. Wprowadzono zieleń wysoką w postaci szpalerów oraz stref zieleni wysokiej, trawy ozdobne oraz dużą ilość zieleni ozdobnej w postaci „kolorowych dywanów” i zieleńców.
2. Koncepcja zagospodarowania placu nowego Centrum Park Kultury Międzyzdroje – opracowana przez – ARCHidea Pracownia Projektowa.
Założenia; projekt przedstawia zagospodarowanie placu przed nowym ratuszem, z podziałem na: centralną część placu, ciągi piesze i rowerowe, strefę rekreacji, strefę wypoczynku i strefę usług.
Otwarta, duża przestrzeń, dużo zieleni i mała architektura, dająca miejsca wypoczynku i spokoju. Powierzchnia do wykorzystania na różne funkcje miejskie i społeczne np. do organizowania jarmarków okazjonalnych (świątecznych) , imprez okolicznościowych, kiermaszów, spotkań autorskich, kameralnych koncertów, przedstawień i festiwali oraz strefę relaksu i wypoczynku przeznaczonej do integracji. W centralnym punkcie przed budynkiem ratusza – fontanna. Architekci proponują Plac jako strefę zieleni miejskiej sprzyjającej tworzeniu przyjaznej przestrzeni, jako wizytówki oraz reklamy miasta.
3. Koncepcja zagospodarowania Placu Miejskiego w Międzyzdrojach – opracowana przez AKO ARCHITEKCI.
Koncepcja zakłada stworzenie placu pełnego życia, dającego liczne możliwości użytkowania. Stworzenie zielonej wyspy w środku miasta zachęcającej zarówno mieszkańców i turystów do korzystania z różnorodnych form rekreacji. Aby uniknąć efektu pustej, wybetonowanej przestrzeni zaprojektowano zieleń ,która przenika w głąb placu. Organiczne kształty nasadzeń, tarasowego układu roślinności wyznaczają na placu wielofunkcyjne, mniejsze przestrzenie, które swojej skali i kształtom staja się bardziej kameralne i przyjazne.
Zaprojektowano 3 główne funkcje placu: Strefę placu centralnego – przed wejściem do ratusza zaprojektowano najbardziej reprezentacyjną część placu: wielofunkcyjną przestrzeń, otoczoną amfiteatrem, z fontanną. Plac wielu możliwości, jako centrum różnorodnych aktywności np. umożliwiający organizację wydarzeń, imprez, obchodów ważnych dla miasta, występów muzycznych, czy teatralnych, pokazy mody, kino plenerowe itp. Oprócz charakteru eventowego, centralna oś placu pozwala na dodatkowe aktywności sezonowe np. lodowisko, jarmark świąteczny, wystawy itp. Strefa relaksu – organiczne formy zieleni, liczne zaułki, zielone gniazda, ławki, trawniki oraz hamaki itp. Umożliwiają spędzenie wolnego czasu w przyjaznym naturalnym środowisku. Zaprojektowano – Strefę dla dzieci – dwa place zabaw: linarium, trampoliny, huśtawki.
Zapraszamy do zapoznania się z projektami. Jestem otwarty na dyskusję i współpracę.
Zapraszam do konsultacji i udziału w wyborze tej koncepcji, która najbardziej odpowiada Państwa oczekiwaniom. Razem zadbajmy o naszą nową zieloną przestrzeń.
Burmistrz Międzyzdrojów – Mateusz Bobek
Projekt trzy jest ok.
Wybieram projekt nr 2
A czy jest miejsce na choinkę świąteczną ?, fajnie by było urządzić na placu miejskim urządzić jarmark Bożonarodzeniowy i zabawę Sylwestrową?
Ewentualnie inne miejskie festyny.
Co roku jarmark jest organizowany na terenie Amfiteatru a choinka miejska stoi koło Domu kultury.
Proszę Państwa, tu wchodzą w grę aspekty takie jak: powszechna w Polsce betonoza, wizerunek estetyczny i funkcjonalność. Projekt 2 to betonoza totalna. Projekt 1 to estetyczne wykonanie, całkiem funkcjonalne, choć mógłby być bardziej zielony. Fajnie, że są inne kolory (drzewa). 3 projekt to trochę Jurassic Park, więc przynajmniej nie ma betonozy, natomiast place zabaw i takie różne gadżety sprawić mogą, że to będzie mydło i powidło. Jest takie ryzyko i zgadzam się z przedmówcą, że promenada już jedna w tym mieście jest.
Proponuję za te pieniądze wyremontować ulicę E. Orzeszkowej. Nogi można sobie połamać.
Tylko nie plac zabaw przed ratuszem (koncepcja nr 3)
Dobrze by było zaprojektować ławki czy siedziska z OPARCIEM, uwzględniając prawidłową pozycję podczas siedzenia.
popieram
Nr 1 😘
Komentarze nie wychwalające 3 koncepcji są usuwane.
komórki masz usuwane
Drodzy rodacy ,nie głosujcie na numer 3.
Pozdrawiam
W koncepcji nr 3 są chyba ze 3 place zabaw. Na placu przed ratuszem to jakaś pomyłka. Powinno to być miejsce reprezentacyjne, a nie przedłużenie promenady.
Wybierz nr 3 draniu
Numer 3👍
Trójkę wybierz panie
3
najfajniejsze jest 3 projekt, tylko tam gdzie jest fontanna powinien być plac na eventy plenerowe. z kaskadowymi siedziskami wokół tworzyłoby to mala plenerowa scenę
Trzeci projekt ! 🙂