Międzyzdrojskie zuchy i harcerze na ratunek przyrodzie!

Coraz więcej jest odpadów w lasach i przy publicznych drogach. Niektóre wyrzucone w workach foliowych, inne bez worków, zalegają w przydrożnych rowach i leśnych zagajnikach. Tymczasem porzucony w lesie odpad nie znika, a może nawet stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt. 

Wydawałoby się, że wprowadzenie nowego systemu odbioru segregowanych odpadów komunalnych raz na zawsze zlikwiduje odwieczny problem zaśmiecania lasów. Tymczasem mijają miesiące, lata, a jest tak samo, jak było, a nawet może i gorzej. Większość tych porzuconych odpadów, nadaje się do posegregowania lub wywiezienia przez firmę transportową bezpośrednio z nieruchomości jakiegoś mieszkańca gminy na PSZOK.

Niestety u ludzi problem śmiecenia jest dylematem społecznym. Jest to sytuacja, w której w interesie człowieka jest zrobić to, co jest dla niego najlepsze (najłatwiejsze), a takie zachowanie jest szkodliwe dla wszystkich, ponieważ ludzie nie mają interesu w tym, aby postępować dobrze dla społeczeństwa. 

W interesie społeczności jest, aby każdy z nas zabrał swoje śmieci do domu. Jednak jest to dość czasochłonne i kosztowne dla człowieka, to ludzie przeważnie wolą pozostawić śmieci w lesie lub gdzie tylko popadnie. Warto też zaznaczyć, że ci śmiecący to ta naprawdę mniejszość, która zatruwa życie większości.

My zuchy i harcerze z Międzyzdrojów, aby nie akceptować takich ludzkich zachowań, takich wręcz bez wzorców, nie przymykając oczu, zareagowaliśmy! 

W dniu 29 maja 2021r. razem z wolontariuszami Stowarzyszenia „Polites” ze Szczecina spotkaliśmy się, aby wspólnymi siłami posprzątać jeden z tych bardzo zaśmieconych terenów leśnych w naszej okolicy. Las znajdujący się na końcu ul. M. Skłodowskiej – Curie w Międzyzdrojach, w miarę możliwości wysprzątaliśmy i ułożyliśmy sporą górkę z zalegających tam odpadów i śmieci. Robiliśmy to w ramach realizacji jednego z działań zadania publicznego Gminy Międzyzdroje pn. „Dbając o środowisko, dbam o siebie”.

Pamiętajcie! Nie zrzucajmy własnej odpowiedzialności za zaśmiecanie na innych. Śmieci na łąkach i w lasach to nie problem tylko Matki Natury, lecz nasz wspólny problem.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom z Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach za pomoc w przetransportowaniu zebranych śmieci w odpowiednie miejsce ich przeznaczenia. 

Czuwaj!
phm. Tomasz Rychłowski
X Szczep „Gniazdo” ZHP

One Response to “Międzyzdrojskie zuchy i harcerze na ratunek przyrodzie!”
  1. Przew. RM.Miedzyzdroje.

    Pragnę serdecznie podziękować braci harcerskiej za wspaniały czyn społeczny którego dokonali sprzątając teren za torami w pobliżu trafostacji i Wolińskiego Parku Narodowego.