Międzyzdroje – Jelenia Góra. Łączy nas coraz więcej.

Partnerskie porozumienie pomiędzy Jelenią Górą a Międzyzdrojami 

W dniach od 20 do 23 sierpnia br. w ramach współpracy partnerskiej miast Międzyzdroje gościły u siebie delegację miasta Jelenia Górą. W piątek 21 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia rozszerzającego współpracę partnerską pomiędzy obu miastami. 

Pierwsza umowa o partnerskiej współpracy z Jelenią Górą była podpisana już w 2009 roku. Jednak jej realizacja nie była satysfakcjonująca, a w międzyczasie zmienił się również prezydent Jeleniej Góry i burmistrz Międzyzdrojów.  Stąd też chcąc umocnić partnerskie więzi podpisano porozumienie, które w swym zamyśle konkretyzuje i rozszerza współpracę. W piątek porozumienie podpisali Jerzy Łużniak Prezydent Miasta Jelenia Góra i Mateusz Bobek, Burmistrz Międzyzdrojów. W uroczystości brali udział m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Wojciech Chadży, Przewodniczący Rady Miejskiej Międzyzdrojów Jan Węglorz i Wiceprzewodniczący Bogusław Sutyła, zastępca burmistrza Międzyzdrojów Beata Kiryluk oraz grono towarzyszących urzędników z obu miast.

Z biegiem lat łączy nas coraz więcej. Obie gminy mają wyraźny profil turystyczny. Łączy nas też droga S3, która pozwala naszym mieszkańcom wyjeżdżać na wypoczynek górski, a my mamy wielu gości z Powiatu Jeleniogórskiego. Tak na prawdę nasza współpraca jest pewnym wynikiem zachowań mieszkańców jednej i drugiej gminy, gdyż oni wcześniej niż my włodarze stwierdzili, że jest dobra aura z jednej i drugiej strony i warto się wzajemnie wspierać. My dzisiaj mamy tą przyjemność sformalizować naszą współpracę, bo tych aspektów i tematów do wspólnego działania jest bardzo dużo, począwszy od kultury, poprzez edukację, sport, biznes i wspomaganie swoich działań turystycznych, co jest wielkim potencjałem zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Dla Gminy Międzyzdroje to wielka szansa otworzenia się na rynek czeski, a dla naszych partnerów z Jeleniej Góry duża szansa pozyskania turysty niemieckiego. Cieszę się, że dzisiaj możemy się spotkać  i podpisać porozumienie – mówił burmistrz Mateusz Bobek.

Jest mi niezwykle miło, że zostaliśmy tak wspaniale powitani na wyspie Wolin. Tak jak powiedział burmistrz zaczęło się od mieszkańców, którzy wywołali ta naszą przyjaźń, a dzisiaj będziemy ją formalizowali. Pierwsze porozumienie było w 2010 r, a dzisiaj chcemy je jeszcze raz podpisać i sformalizować, odświeżyć, żeby ta współpraca między mieszkańcami i gminami była jeszcze bardziej owocna. Myślę, że wspólna promocja Jeleniej Góry tutaj nad morzem i Międzyzdrojów u nas w górach będzie z korzyścią dla obu miast. Z jednej strony to promocja dla turystów z państw ościennych u nas Czesi i  Niemcy, a tu Niemcy. Przede wszystkim jednak ważne jest zrozumienie i współpraca pomiędzy mieszkańcami obu miast., bo oni są najważniejsi i będą budowali na co dzień tą naszą relację. Mam nadzieję , że to porozumienie które dzisiaj ponownie podpiszemy będzie owocne. Właściwie pierwsze elementy współpracy już mamy.  Wspólnie zaczniemy budować u siebie klomby, żebyśmy pamiętali o tym, że są Międzyzdroje w Jeleniej Górze , w naszych sercach i naszych głowach i Jelenia Góra jest w Międzyzdrojach też w waszych sercach i waszych głowach, czego sobie i Państwu życzę – powiedział prezydent Jerzy Łużniak.

     Po wygłoszeniu mów wstępnych nastąpiło podpisanie porozumienia przez prezydenta Łużniaka i burmistrza Bobka. Dla podkreślenia wagi zawartego porozumienia wymieniono się również prezentami, Burmistrz M. Bobek wręczył prezydentowi J. Łużniakowi obraz olejny – pejzaż marynistyczny autorstwa mieszkańca Międzyzdrojów Bronisława Pietkiewicza, a prezydent Jeleniej Góry wręczył burmistrzowi zdobny witraż z życzeniem aby zawisł w gmachu nowego ratusza. 

  Prezydent Jerzy Łużniak pytany o najważniejsze elementy współpracy obu miast podkreślił, że przede wszystkim to promocja, bo ta będzie opłacalna dla obu miejscowości. 

Wspólnie promując morze i góry dajemy kompleksowa ofertę dla turystów i to bardzo ważne – zaznaczał prezydent  Jeleniej Góry mówiąc, że z przyjemnością oglądał reklamę Karkonoszy na plaży. Uznał także za istotną współpracę na niwie kultury, ale i wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania spółek miejskich, które także zamierza budować spółkę inwestycyjną korzystając z doświadczeń Międzyzdrojów, Istotna jest również wymiana doświadczeń w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych.

Dzięki uprzejmości gestorów branży turystycznej, nasi gości zwiedzili również największe atrakcje Międzyzdrojów i naszych sołectw. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystki tym, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie pobytu delegacji. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasi goście mieli niepowtarzaną okazję poznać pięknoi uroki naszej Gminy. 

Beata Kiryluk
Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów

2 komentarze “Międzyzdroje – Jelenia Góra. Łączy nas coraz więcej.”
  1. I,to się chwali……Brawo Panie Burmistrzu………….!

  2. Ito się chwali…Brawo…