Kulturalna majówka w Międzyzdrojach

Majówka 2019 rozpoczęła się tradycyjnie 1 maja. W środę wieczorem w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac autorstwa Joanny Surowiec absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz w Łodzi.

Jest autorką licznych scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, baletowych, operowych oraz filmowych. Pracuje jako wykładowca przy projektach teatralnych i artystycznych z młodzieżą. Autorka prac pokazuje przejście w malarstwie z realistycznego do abstrakcyjnego. Malarstwo i rysunek towarzyszą Pani Joannie w codziennej kreacji i są nieodłączną forma wyrażania siebie. Po wernisażu odbył się koncert zespołu „Piramidy” w programie artystycznym „Mickiewicz Unplugged” – to akustyczny koncert składający się z tekstów Adama Mickiewicza, które zostały tak dobrane, by zabrzmieć bardzo współcześnie. „PIRAMIDY” pokazały Mickiewicza nie jako poetę, który jest tylko wieszczem, symbolem, pomnikiem i autorem „Pana Tadeusza”, ale jako kogoś kto potrafił pisać o miłości, o normalnym życiu, o tym co nas spotyka, zaskakuje i o tym wszystkim, co pozostało aktualne po dzień dzisiejszy. Ten koncert z pewnością spodobał się każdemu kto był na sali i na długo pozostanie w pamięci.

2 maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski odbył się po raz kolejny „Bieg po Kulturę”. W tym roku odbyła się IV edycja tego sportowo-kulturalnego wydarzenia. W imprezie wzięło udział ok. 100 uczestników. Najszybszy wśród mężczyzn był Arkadiusz Borysiuk, najszybszą kobietą została Sylwia Warchoł, najstarszy uczestnik Kazimierz Wasilewicz najmłodszy uczestnik Franciszek Wróbel. Podczas Biegu po Kulturę odbył się happening „Biało- Czerwona”, zorganizowany przez harcerzy i zuchy z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu. Uwieńczeniem biegu był koncert zespołu „Specyficzni” w międzyzdrojskim Amfiteatrze. Międzyzdrojskiej publiczności muzycy zaserwowali potężną dawkę muzycznej energii śpiewając największe przeboje polskie i zagraniczne.

2 maja wieczorem w międzyzdrojskim amfiteatrze wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzyki klubowej. Dj Miqro jeden z najbardziej rozpoznawalnych DJ-ów w Polsce. Oficjalnie okrzyknięty rezydentem Sunrise Festival Afterparty na plaży w Kołobrzegu, Pesos Sax Fighter czyli Marcin Stachowiak wg opinii wielu artystów i fanów saksofonowych brzmień niekwestionowany wirtuoz saksofonu oraz Jacob A wokalista, twórca tekstów, klubowy MC współpracujący z najlepszymi artystami muzyki elektronicznej i nie tylko.

Gwiazdą wieczoru był Gromee jeden z najpopularniejszych DJ’ów i producentów muzycznych w Polsce. Swoje pasje rozwija w rodzinnym mieście – Krakowie. Gromee już od kilku lat regularnie koncertuje po całej Polsce, a jego sety goszczą w najlepszych klubach i festiwalach w kraju. Reprezentował Polskę wraz z Lukasem Meijerem w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 roku. Po koncercie spotkał się z fanami na sesji autografowej i zdjęciowej.

3 maja w międzyzdrojskim amfiteatrze wystąpił zespół „Big Cyc”, legenda polskiego rocka. Grupa debiutowała w małym klubie studenckim w 1988 roku. Zespół gra nie przerwanie od 26 lat w niezmienionym składzie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Anglii, Irlandii, Szkocji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Słowacji. Wielokrotnie zdobywał Złote i Platynowe płyty. Piosenka „Berlin Zachodni” była wybrana „Przebojem Roku” w 1990. W kwietniu 2014 magazyn muzyczny „Teraz Rock” zaliczył płytę Big Cyca „Z partyjnym pozdrowieniem” do grupy 25 najważniejszych płyty polskiego rocka ostatnich 25 lat. To był znakomity koncert: rozśpiewana i roztańczona publiczność, a po koncercie – autografy dla fanów i wspólne zdjęcia.

4 maja w sobotę na zakończenie kulturalnej majówki w Międzyzdrojach wystąpił „Nowator”. Polski wokalista, raper, producent muzyczny i autor tekstów, pochodzący z Opoczna. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Największe hity Nowatora to m.in. najnowsze „Z Lewa Do Prawa”, ale także „Moja Panienka”, „Spadam Stąd”, „Wrócę Nad ranem”, „Co Tu Jest Grane” i wiele, wiele innych.

Długi weekend majówkowy obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. Na pewno nie było nudno! Do zobaczenia za rok!
Międzynarodowy Dom Kultury serdecznie dziękuję za pomoc przy organizacji Majówki: Lotto, Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu, Golden Tulip, Restauracja Zapiecek, Api Connect, Hotel Aurora, Policji, Straży Miejskiej, Ochotnicza Straż Pożarna z Międzyzdrojów oraz Urząd Morski.

MDK Międzyzdroje

6 komentarzy “Kulturalna majówka w Międzyzdrojach”
  1. Bożenno……do Międzyzdrojów IIIII jeśli już, prof. Bralczyk doznał zawału jak zobaczył Twoją poprawną pisownię.

  2. przyjezdzam do Miedzyzdroji na chyba juz 5 majowke i rok rocznie widze tego Pana z domu kultury Pan Artur bo juz usłyszałam jego imie i widze jak dba o kzady szczegoł tejze majowki moje ukłony tak skromnych nielansujacych sie ludzi juz brak pozdrawiam Bozenna Z Wrocławia

  3. Panie Tomaszu „Zespół gra nie przerwanie od 26 lat w niezmienionym składzie.” w tym wypadku nieprzerwanie jest poprawna pisownia

  4. Było cudnie, najlepsza majówka, która trwała do niedzieli. Dziękujemy

  5. Elomelo xd