„Książki są jak cukierki” – spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą

10 maja 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie pisarki, dziennikarki, autorki podręczników, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby z uczniami klas I i II Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Była to niespodzianka dla dzieci z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.

Małgorzata Strękowska-Zaremba przyjechała z Warszawy. Nasz gość pisze książki od ponad trzydziestu pięciu lat, do tej pory napisał ich ponad 30. To spod jej pióra wyszła seria o przygodach detektywa Kefirka czy cykl przezabawnych książek o okropnym Maciusiu. Ostatnio serca jej młodych fanów podbijają pełne humoru opowiadania o Filipku, jego rodzinie i paczce przyjaciół. Jej książki, jak sama przyznała, bawią, uczą, a nawet straszą młodego czytelnika. Są jak cukierki o różnych smakach. Musimy je próbować, tak jak cukierki, kryminały, książki przygodowe, biograficzne, aż znajdziemy te, które idealnie wpasują się w nasz gust. Wtedy czytanie książek nie będzie nudnym obowiązkiem, tylko przyjemnością. Po krótkim wprowadzeniu Małgorzata Strękowska-Zaremba zapytała dzieci, gdzie czują się bezpiecznie? Prawie jednogłośnie stwierdzono, że poczucie bezpieczeństwa daje dom, bliskość rodziców, rodziny, przyjaciół i domowych zwierzaków. Był to wstęp do rozmowy o książce „Dom nie z tej ziemi”. Dzieci próbowały wyobrazić sobie ten niezwykły dom. Padały odpowiedzi: latający, do góry nogami, z czekolady, z papieru. Autorka zaprezentowała fragmenty książki poświęcone tytułowemu domowi. Okazało się, że jest to dom pełen tajemnic, miejsce, gdzie krzywdzone są dzieci. Mali czytelnicy wiedzieli, że złe tajemnice, gdy komuś dzieje się krzywda, trzeba niezwłocznie wyjawić: policji, rodzicom, starszemu rodzeństwu, nauczycielowi. Autorka opowiedziała o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz o Rzeczniku Praw Dziecka. Wiele emocji wzbudziły fotografie niezwykłych domów: np. dom koszyk znajdujący się w Stanach Zjednoczonych, hiszpański dom z jajami na dachu, dom w kształcie czajnika, żółwia, psa, czy poruszający się dzięki panelom słonecznych dom na nogach…

Dla międzyzdrojskich fanów Pani Małgorzata przygotowała zagadki związane z literaturą oraz zaprosiła młodych czytelników do zabawy ruchowej z wykorzystaniem rapów Antosia – jednego z bohaterów książki „Filipek i rodzina”. Przeczytała także zabawne fragmenty o miłości Antka do Krysi, która „wkręciła się w jego życie, jak sznurowadło w szprychy od roweru”. Po spotkaniu młodzi czytelnicy otrzymali dedykacje do zakupionych książek oraz autografy na zakładkach. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Villi Martini za pomoc w organizacji spotkania. Najnowsza książka, nad którą obecnie pracuje pisarka, opowiadać będzie o Syrence Warszawskiej, która uciekła z Warszawy, a za nią czmychnęły inne pomniki. Na najbliższych Warszawskich Targach Książki premierę będzie miał pierwszy komiks Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby opowiadający na wesoło o królewskim życiu polskich królów. Obiecujemy, jak najszybciej wprowadzić je do księgozbioru wypożyczalni. Już dziś zapraszany do biblioteki, by odnaleźć ulubiony „smak” książki.

Galeria zdjęć – kliknij

Bibliotekarze