Krwiobus w Międzyzdrojach – pomagaj i oddaj krew!

Kiedy?
18.11.2020 godz. 10:00 – 14:00

Gdzie?
Parking Przychodnia „Nowe Centrum” ul. Niepodległości 10A

W środę 18.11.2020 przy przychodni lekarskiej w Międzyzdrojach odbędzie się akcja krwiodawcza. W godzinach od 10 do 14 wszystkich krwiodawców z serca zapraszamy oraz nowe osoby, które by chciały pierwszy raz oddać krew. Ważna informacja osoba, która chce oddać krew musi być pełnoletnia , musi posiadać dokument tożsamości oraz musi być zdrowa.
Zapraszamy! Pomóżmy w tych trudnych czasach ratować ludzkie życie i zdrowie.
Organizatorem akcji jest Budzyńskie stowarzyszenie honorowych dawców krwi wraz z RCKIK ze Szczecina

Dla krwiodawców przewidziane są niespodzianki / upominki.Kto może oddawać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Kto potrzebuje krwi od drugiego człowieka?

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Kiedy krew jest najbardziej potrzebna?

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Jednak zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.

Które grupy krwi są najbardziej pożądane przez stacje krwiodawstwa?

Wszystkie grupy krwi są pożądane, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 6 proc. Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie – odsetek takich osób waha się pomiędzy 4-9% w różnych społeczeństwach.

Dlaczego krwi nie można wyprodukować w laboratorium?

Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa?

Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski — w sumie ok. 40-60 minut. Ponadto można również oddać poszczególne składniki krwi metodą aferezy. W przypadku oddania osocza stosowana jest metoda plazmaferezy, natomiast w przypadku oddania elementów komórkowych krwi wykorzystywana jest metoda trombaferezy (pobierane są płytki krwi) oraz metoda leukaferezy (pobierane są krwinki białe).

11 komentarzy “Krwiobus w Międzyzdrojach – pomagaj i oddaj krew!”
 1. I gdzie ten bus ?

  • Redaktor Portalu

   Na stronie głównej portalu, wyświetla się informacja, że akcja została odwołana. Jednocześnie informacja o odwołaniu była podawana w innych mediach.

   • Tak dla sprostowania Pana wypowiedzi. Stałam od 10 pod przychodnia bo na żadnym portalu nie było podane o odwołaniu akcji. Nawet OSP Miedzyzdroje wczoraj jeszcze przypominało. A sporo ludzi o 10 już było i szukało krwiobusa wiec nie byłam jedyna do której ta informacja nie dotarła.

   • Redaktor Portalu

    Anonim 18 listopada 2020 At 13:54: Do sprostowania Pani wypowiedzi: informacja o odwołanej akcji jest od godz. 17:00 16.11.2020 na stronie głównej portalu. To, że organizator nie powiadomił / lub też powiadomił OSP nie jest winą redakcji. Zachęcam do częstszych odwiedzin naszego portalu. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Wszystko fajnie, tylko gdzie jest ten autobus?! Objechałam 2 przychodnie i przy żadnej nie stoi.

 3. Wszystko fajnie, tylko uważam że takie akcję powinny być organizowane w dni wolne od pracy. Więc niestety z tego powodu muszę odmówić.

  Przydałyby się częściej, ponieważ wiele osób rezygnuje przez długie dojazdy do „pobliskich” stacji krwiodawstwa: albo kilkadziesiąt km do Kamienia, albo pieprzenie się z promem do Świnoujścia…

  Niemniej liczę, że międzyzdrojanie dopiszą frekwencją.

 4. Czy będziemy badania czy nie mamy covidem żeby innym nie zaszkodzić zamiast pomoc?

 5. Ile jest honorowych dawców w Miedzyzdrojach?
  Czy to będzie bezpieczne w pandemi dla nas oddajacych krew?

 6. Wszyscy są pazerni a co w zamian nie wystarczy że pomożesz?A może nowe BMW ?SAME STĘPY CO się że wami ludzie porobiło ???????

 7. No a co w zamian?