Koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu Agnieszki i Jana Porzuczek

8 sierpnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu Agnieszki i Jana Porzuczek.

Agnieszka Porzuczek jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej, w 2013 r. wystąpiła jako solistka na koncercie dyplomantów z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego oraz uzyskała dyplom z oceną celującą. Obecnie kontynuuje naukę w klasie prof. Zbigniewa Raubo jako słuchacz studiów podyplomowych. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych. Otrzymała wyróżnienia na XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004), II Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2004), I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym “Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2007). Została finalistką XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (2005). W 2007 r. zdobyła IV nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi. W 2012 r. uzyskała wyróżnienie za udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Forum per Tasti” w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Trzykrotnie otrzymała nagrodę prezydenta Katowic dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych. Obecnie Agnieszka kontynuuje naukę jako słuchaczka studiów podyplomowych w klasie fortepianu historycznego. Zakwalifikowała się do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który się odbędzie w Warszawie we wrześniu 2018 r.

Jan Porzuczek w roku 2015 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Joanny Domańskiej, kameralistykę studiował pod kierunkiem prof. Teresy Baczewskiej. W semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014 brał udział w programie stypendialnym Erasmus. W jego ramach uczęszczał do Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, do klasy fortepianu prof. Jana Jiracek von Arnim oraz do klasy kameralistyki prof. Marialeny Fernandes. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to III miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2007) oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2011). Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych (2006, 2011). W roku akademickim 2014/2015 uzyskał stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów. Kończąc szkołę średnią z wyróżnieniem wystąpił na koncercie dyplomowym w Filharmonii Śląskiej, wykonując I cz. Koncertu fortepianowego d moll KV466 W. A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego. W 2016 roku wraz z Agnieszką Porzuczek zajął I miejsce w International Music Competition Val Tidone 2016 we Włoszech, w kategorii muzyki kameralnej.

Artyści zaprezentowali publiczności utwory m.in. Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Karola Kurpińskiego.

Wieczór poprowadził tradycyjnie Andrzej Mleczko, przybliżając słuchaczom sylwetki wybitnych kompozytorów. Publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami.

MDK Międzyzdroje

One Response to “Koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu Agnieszki i Jana Porzuczek”
  1. Stały czytelnik

    Byłem w zeszłym roku na ich koncercie. Bardzo mi się podobało. Polecam