Karawana Kultury stawia na integrację

W ostatni weekend lutego w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się pierwsza edycja Karawany Kultury w roku 2019 – Music Islands Open (Muzyczne Wyspy). Dlaczego „Music Islands” (Muzyczne Wyspy)? – Ponieważ wydarzenia konkursu-festiwalu w ramach międzynarodowego projektu wymiany kulturowej miały miejsce na wyspie Wolin oraz nie obeszło się bez uczestników z sąsiedniej wyspy Uznam. Dlaczego „Open” (Otwarte)? – Ponieważ wziąć udział może każdy chętny, niezależnie od wieku i kierunku muzycznego, niezależnie czy się jest początkującym albo się gra na poziomie profesjonalnym. Cały pomysł polega na tym, że na szczeblu kultury i edukacji organizatorzy tworzą platformę do integracji, wymiany doświadczeń, motywują ruch artystyczny.

Ten rok dla międzynarodowego projektu wymiany kulturowej jest bardzo ważny, ponieważ Karawana Kultury świętuje jubileusz 15-lecia.

Karawana Kultury zawsze stawiała na integrację uczestników w różnym wieku, z różnych miast i państw. Czyż to nie wspaniale kiedy małe dzieci, młodzież i dorośli oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku mając świadomość własnej tożsamości kulturowej razem wzbogacają wiedzę na temat tradycji innych narodów?

Dowodem udanej integracji jest występ zespołu SENIORITKI ze Świnoujścia – podczas tego przeglądu zatańczyli stylizację tańca rosyjskiego na tle piosenki zespołu WESOŁY DYLIŻANS, który kilkakrotnie brał udział w Karawanie Kultury i festiwalu Western Piknik. W ramach integracji i współpracy gmin Wolin i Usedom przyjechał do Międzyzdrojów zespół taneczny Bauchtanzgruppe HABIBI ORIENTAL (kierownik artystyczny Jana Jahnke).

Każda wolna chwila jest wykorzystana – organizatorzy dają możliwość poznać nowych ludzi, pedagodzy i instruktorzy nawiązują kontakty i prowadzą dyskusje w sprawie repertuaru. W programie każdej edycji przewidziany jest czas na integrację, która może się odbywać na różne sposoby. W ramach tej edycji dla uczestników zorganizowany był poranek taneczny, który poprowadził Jarosław Tarnowski – animator sportu współpracujący z wieloma lokalnymi stowarzyszeniami, klubami sportowymi jak i osobami indywidualnymi. Jego dziesięcioletnie doświadczenie i klasa mistrzowska w tańcu towarzyskim to gwarancja dużej dawki pozytywu i energii dla uczestników Karawany Kultury na cały dzień.

Dzięki wieloletniej współpracy organizatorów z Urzędem miasta Wolin, Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin i Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie w ramach tej edycji odbył się w Wolinie kolejny koncert z cyklu Koncerty Rodzinne. Celem tych koncertów jest zachęcenie mieszkańców Wolina do kontaktu z muzyką. Intencją jest wychowanie młodzieży poprzez sztukę oraz przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z dóbr kultury, pogłębienie wiedzy na temat instrumentów muzycznych różnych krajów, ich możliwości i barwy dźwięku. Możliwość bliższej integracji – umożliwienie słuchaczom rozmowy z wykonawcami oraz wymiany zdań na temat skojarzeń pozamuzycznych, powstałych podczas słuchania muzyki w ramach koncertów. W tym koncercie w Dworku Wolińskim wystąpił chór dziecięcy z Rosji ze SZKOŁY MUZYCZNEJ nr 19 miasta Saratów (kierownik artystyczny, dyrygent Viktoryia Filiptsova, akompaniament Daria Gorokhova), chór seniorów o nazwie ROUSSKAYA DOUCHA z Francji z miasta Thonon les Bains (kierownik artystyczny, dyrygent, akompaniament Natalya Korneeva) oraz chór JULIN z Wolina (kierownik artystyczny, dyrygent Józef Romanowski). DIANA DEMIDOVA i DARIA IVANOVA z Rosji zagrały na fortepianie. Uczestnicy otrzymali specjalne podziękowania od Burmistrza Wolina p.Ewy Grzybowskiej, które w jej imieniu wręczyła przedstawiciel Urzędu miasta p.Elżbieta Mikołajczyk.

W edycji Music Islands Open-2019 wzięli udział soliści i zespoły z Niemiec (Berlin, Usedom), Rosji (Saratów), Estonii (Narwa), Francji (Thonon les Bains), Polski (Kamień Pomorski, Stawno, Świnoujście, Międzyzdroje, Pyrzyce). Nagrodę główną, Grand Prix festiwalu, wyśpiewał DAVID ARSENIAN z Rosji.

Kolejna edycja Karawany Kultury zaprasza na koncert 23 marca (sobota). Przegląd odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, uczestnicy z Rosji, Białorusi, Niemiec, Malty i Polski wystąpią w nominacjach muzyka instrumentalna (fortepian, cymbały, skrzypce), wokal, folklor, taniec, teatr. Wstęp wolny.

Fundacja Benefis, Wolin
Foto Robert Tomasz Zięba

One Response to “Karawana Kultury stawia na integrację”
  1. Czy wczoraj miasto organizowało coś ma temat święta pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH? ??????