Już po raz czwarty w sobotę 08 czerwca br. zapłonął symboliczny ogień na grodzisku w Lubinie ku czci św. Ottona, zwanego „Apostołem Pomorza”.
Biskup Otton z Bambergu na zaproszenie władcy polskiego, Bolesława Krzywoustego, przybył do Polski by prowadzić misję chrystianizacyjną wśród Słowian. Podczas pierwszej misji, która trwała w latach 1124 – 1125, dotarł do Lubina, gdzie ochrzcił zamieszkałą ludność. Tym samym Lubin w gminie Międzyzdroje stał się ważnym miejscem na mapie chrystianizacyjnej Pomorza Zachodniego, obok takich miejscowości jak: Szczecin, Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski czy Pyrzyce.
Mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie rozpoczęła się duchowa część uroczystości. Po mszy św. prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił wykład na temat: „Z Bambergu do Lubina. Apostolska peregrynacja św. Ottona na krańce świata”.
Uczestnicy wykładu mieli niebywałą okazję dowiedzieć się jak skutecznie biskup Otton z Bambergu prowadził swoją misję chrystianizacyjną i tak naprawdę na czym ona polegała. Od godz. 15:30 na grodzisku rozpoczął się jarmark św. Ottona, festyn rodzinny o charakterze historycznym. Były gry i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty historyczne oraz kiełbaska z ogniska.
Liczne stanowiska historyczne i rekonstruktorskie wprowadziły uczestników festynu w świat Słowian i kultury średniowiecza. Można było poznać techniki wyrobu zabawek średniowiecznych czy ręcznie robionych ze skóry butów, jak rybacy łowili ryby czy wyrabiali sieci. Warsztaty z haftu średniowiecznego, ówczesne wróżby zwane runami, to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla uczestników jarmarku.
Było wesoło i rodzinnie, a zorganizowany bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów pozwolił na przybycie na grodzisko także mieszkańców i turystów z Międzyzdrojów i okolic. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji wydarzenia. Przed nami w 2020 roku, jubileuszowy, V Dzień św. Ottona, na który zapraszamy Państwa już dzisiaj.
Anetta Czyżak, UM Międzyzdroje