II Dzień Kresowego Żołnierza Armii Krajowej w Międzyzdrojach!

Wrzesień to czas odpoczynku oraz powakacyjnej zadumy i refleksji. Co roku Międzyzdroje goszczą bohaterów wojennych z okresu II wojny światowej, w tym powstańców i żołnierzy Armii Krajowej z panią Danutą Szyksznian na czele. W dniu 27 września 2018 r. odbyły się uroczystości związane z Dniem Kresowego Żołnierza Armii Krajowej w Międzyzdrojach oraz Polskiego Państwa Podziemnego.

O poranku w kościele pw. św. Piotra Apostoła rozpoczęły się uroczystości, z udziałem pocztów sztandarowych, od Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu liturgii przy pomniku Trzech Krzyży Wileńskich na placu przy kościele, rozpoczął się apel poległych z ceremoniałem wojskowym. Przy pomniku wartę honorową pełnili żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oraz harcerze X Szczepu „Gniazdo” ZHP z Międzyzdrojów. Ceremonię prowadzili Jolanta Szyłkowska i Andrzej Mleczko.

Delegacje kombatantów, szkół, instytucji publicznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych złożyło kwiaty pod pomnikiem. Apel poległych przeczytał kmdr. ppor. Łucjana Dyczko, natomiast salwę honorową wykonali żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego.

W Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach o godzinie 11.30 rozpoczęła się uroczysta gala Dnia Kresowego Żołnierza Armii Krajowej. Na początku odśpiewano hymn państwowy i uczczono minutą ciszy tych, którzy odeszli. W towarzystwie pocztów sztandarowych wszystkich gości uroczystości powitał Wojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz oraz Prezes Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Szczecin Jolanta Szyłkowska. Na gali był radosny akcent wręczenia Danucie Szyksznian medalu pamiątkowego za wygranie plebiscytu i otrzymanie tytułu „Kobieta Roku 2018 Województwa Zachodniopomorskiego”. W kolejnej części przeprowadzono prelekcję na temat „Polskiego Państwa Podziemnego”, a za raz po tym uroczystość uświetnił rewelacyjny występ chóru akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Pieśni kresowe i patriotyczne publiczność śpiewała razem z chórem.

Przy tegorocznych uroczystościach Dnia Kresowego Żołnierza AK, po raz drugi w Międzyzdrojach odbywała się ogólnopolska akcja pn. „Wakacje dla Bohatera”. W ramach tej akcji 80 kombatantów wojennych, w tym kresowi żołnierze Armii Krajowej uczestniczyło w wielu przedsięwzięciach przygotowanych przez organizatorów. Kombatanci w dniu 25 września odwiedzili między innymi Fort Gerharda, gdzie Sierżant Bąbelek ze swoim pomagierem wprowadził naszych gości w tematykę historyczną pruskiej fortyfikacji. Dla kombatantów przewidziane są inne atrakcje tj. przejazd kolejką po Międzyzdrojach czy wizyta w Bałtyckim Parku Miniatur. Akcja trwa do 1 października 2018 r.
Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Województwa Zachodniopomorskiego, Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Szczecin, Gmina Międzyzdroje, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Z roku na rok odwiedzających nas kombatantów jest coraz mniej, ale pomimo upływającego czasu są oni pełni wigoru i chęci, aby uczestniczącej w spotkaniach młodzieży przekazać swoje wspomnienia. Jest to świetna okazja do spotkania z historią. Do zobaczenia za rok!

Tomasz Rychłowski
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

One Response to “II Dzień Kresowego Żołnierza Armii Krajowej w Międzyzdrojach!”
  1. Prawdziwi bohaterowie. Duma!