Gminne obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Międzyzdrojach

Po wielu niepowodzeniach Niemiec w I wojnie światowej i upadku caratu w Rosji, Polska miała ogromną szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Legiony Polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego walczyły na wschodzie z Rosją. Roman Dmowski oraz Ignacy Jan Paderewski podjęli działania dyplomatyczne na Zachodzie w celu poparcia niepodległości Polski. 11 listopada 1918 roku Piłsudski triumfalnie powrócił do Warszawy i przejął pełnienie władzy nad Polskim Narodem. Piłsudski wówczas powiedział:

…„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (…). Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polski.”…

W wyjątkową rocznicę wypowiedzenia tych słów po 100-latach zawiłej historii Polacy mogą cieszyć się wolnością. Gmina Międzyzdroje także włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Międzyzdrojanie tworzyli różnorodny program niepodległościowy przez cały rok. Bogaty program pozwolił, że międzyzdrojanie świętowali niepodległość przez cały rok. Odbyło się szereg imprez i rajdów rekreacyjno-sportowych, zorganizowano wiele konkursów dla dzieci i młodzieży oraz spotkań o tematyce patriotycznej.

Punktem kulminacyjnym gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Międzyzdrojach były uroczystości rozpoczynające się w niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku. Na placu Stefana kardynała Wyszyńskiego zgromadzili się mieszkańcy, delegacje instytucji administracyjnych, stowarzyszenia, uczniowie szkół, wojsko oraz harcerze. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich: ustępujący Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz i burmistrz elekt Mateusz Bobek oraz radni poprzedniej i nowej kadencji.

O godzinie 10.15 wyznaczone zostały warty honorowe, ustawiły się poczty sztandarowe oraz delegacje składające wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wszystkim zostały wręczone biało-czerwone chorągiewki i kotyliony.

Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oraz harcerze z X Szczepu „Gniazdo” ZHP.

Na placu przy trzech masztach doszło do spotkania pocztów flagowych. Międzyzdrojscy harcerze przekazali żołnierzom Flagę RP, którą otrzymali w sierpniu 2018 r. w Gdańsku na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy dźwiękach hymnu biało – czerwona flaga uroczyście została wciągnięta na maszt.

Następnie wprowadzono poczty sztandarowe pod pomnik Marynarza oraz złożono wiązanki kwiatów przez delegacje i mieszkańców.

Po porannych uroczystościach odbył się przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. św. Piotra Apostoła, gdzie przy kamieniu Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów oddano cześć i pamięć. A o godzinie 12.00 na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny międzyzdrojanie włączając się w ogólnopolską akcję uroczyście odśpiewali hymn narodowy.

O godzinie 16.00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach rozpoczął się program artystyczny oraz Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Rozbrzmiały przepiękne pieśni okresu międzywojennego w wykonaniu Julity Kożuszek – Borsuk. Profesor Kazimierz Kozłowski wygłosił wykład o tematyce historycznej.

Podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej nadano tytuł Zasłużonego Mieszkańca Międzyzdrojów Pani Tamarze Starachowskiej – wieloletniej dyrektor Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach.
Zespoły śpiewacze „Fale” i „Bryza” wprowadziły widzów w nastrój pieśni patriotycznych.

Na zakończenie gali Teatr Rodzinny „Fantazja” wraz z przedszkolakami z Przedszkola „Morskie Skarby” zaprezentowały satyryczny spektakl o Polsce.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i włączenie się w uroczystości w gminie Międzyzdroje, w tak wspaniałym jubileuszu, jakim jest 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tomasz Rychłowski
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Urząd Miejski w Międzyzdrojach
[rl_gallery id=”78528″]

14 komentarzy “Gminne obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Międzyzdrojach”
  1. Uroczystosc dobrze zorganizowana. Niestety na obchodach przed poludniem bylo malo mieszkańców. Patriotyzmu w Międzyzdrojach nie widac. Nawet flag na domach bylo malo. Szkoda

  2. Pięknie przygotowana uroczystość, gratulacje dla organizatorów… Bóg, Honor i Ojczyzna

    • Wyjątkowa uroczystość odbyła się z godnością , przygotowanie super!
      Również gratuluję Organizatorom i Uczestnikom.

  3. Tylko ta msza jest nie na miejscu. Pragnę zwrócić uwagę decydentom że w tym mieście mieszkają też osoby niereligijne , a także wyznawcy innych religii . Wielu po prostu nie wierzy w katolicką mitologie.

    P.S. Poza tym czarny nie odprawia takiej mszy za darmo. Ciekawe ile otrzymał z budżetu miasta na ten cel?

    • bez przesady.

    • Polak Katolik

      zawsze możesz nie iśc do kościoła, jak w kazde inne miejsce. Nie znasz Polski i historii tego kraju, pewnych tradycji, wiec po prostu sie nie wypowiadaj…Przypominam ze 95 % naszego kraju to ludzie ochrzczeni. Polecam za to kościoł „latającego potwora spaghetti” 😉 tam tez świętują niepoległość, może się tam odnajdziesz ze swoimi hejtującymi komentarzami 😉

      • Tacy dobrzy ci ochrzczeni???..
        Polecam pocztatac tutaj komentarze na tym forum jacy to oni dobrzy.???..

      • zacznij od siebie, to bedzie jeden dobry więcej 😉

      • Owszem nie chodzę od lat do kościoła i nie daje na niego ani złotówki. Pierwszy raz słyszę że Polska jest katolicka (chyba od 1945 r.) , bo przez wieki była wielonarodowa i wieloreligijna. Ojcowie założyciele II RP J.Piłsudski czy I.Daszyński do religijnych nie należeli(wszak to socjaliści byli). 95 % ochrzczonych ? Skąd te dane? I ilu z ochrzczonych niemowlaków potem w wieku dorosłym wierzy i praktykuje?

      • Przekonałeś mnie. W następne 11.11. trzeba zaprosić Neptuna.

      • niemowlaki pewnie same przyszły do kościoła na czworakach 😉

      • Stary człowiek i mo(ż)e...

        Nominalnie katolikòw jest ok.89%.Tylko ilu z nich to świadomi chrześcijanie ?

      • Również jestem ateistą, jednak w jakiś sposób jest te święto poprzez pewna tradycję mocno powiązane z kościołem. Nie przeszkadza mi to ,o ile mam wybór

  4. Piękna uroczystość, wspaniała oprawa , wspaniali ludzie.