Eko Rewolucja już w Międzyzdrojach: pojazdy elektryczne w akcji – zdjęcia

Coraz więcej miast decyduje się przeprowadzić Eko Rewolucję własnymi siłami. Wzrasta społeczna eko-świadomość, pojawią się coraz to nowe akcje edukacyjne, pomysły na zastosowanie elektrycznych samochodów i ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych. Sprawdzamy czy w Międzyzdrojach bycie eko również staje się modne.

Patrząc na nawyki Polaków, można stwierdzić, że segregacja i ekologiczna świadomość powoli wchodzą nam w krew. To jednak nie wszystko, jako społeczeństwo, coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii, a jako środki lokomocji zaczynamy stawiać na hybrydowe i elektryczne samochody. Ponad połowa obywateli zgadza się z tym, że transport niskoemisyjny pozwoli ograniczyć smog w miastach i ma bezpośredni wpływ na jakość zdrowia mieszkańców.

Pojazdy zeroemisyjne w służbie miastom

Elektromobilność w Polsce nabiera przyspieszenia, według założeń analityków, do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć aż 1 mln pojazdów elektrycznych.
Podpisana pod koniec ubiegłego roku ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zakłada do 2020 roku m.in. budowę sieci 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy, 400 punktów o dużej mocy i 70 punktów tankowania CNG, stworzenie stref czystego transportu oraz zwolnienie z opłaty akcyzowej wszystkich pojazdów elektrycznych.

W ubiegłym miesiącu, Urząd Miasto Kraków ogłosił zamiar wynajęcia 46 samochodów elektrycznych, które zostaną przekazane do użytku jednostkom samorządowym, tymczasem w Gminie Międzyzdroje nowatorska inicjatywa wprowadzana jest oddolnie, przez lokalnych przedsiębiorców.

Lokalem, który zdecydował się na pierwszy krok w kierunku ekologii  jest restauracja Zapiecek. To właśnie tam zauważyliśmy elektryczny samochód Renault Twizy. Jak dowiedzieliśmy się od właściciela, już niedługo pojawią się następne ekologiczne pojazdy dowożące pizzę na terenie całej gminy.

– Projekt jest na tyle istotny, że kiedy zgłosiłem się z nim do dealera aut w Szczecinie, Grupy Polmotor, ten od razu wyraził zainteresowanie – odpowiedział zapytany Jacek Kałużny, właściciel restauracji Zapiecek. –  W myśl dalszej współpracy, Restauracja Zapiecek i Grupa Polmotor, chce zwiększać eko-świadomość w Międzyzdrojach.

Eko Rewolucja już za rogiem

Już nie tylko polskie metropolie ale też małe miasta rezygnują z jednorazowego plastiku, nie czekając na wprowadzenie unijnych przepisów w życie. Pierwszym miastem, które zakazało jednorazowych opakowań z tworzywa sztucznego jest Wałbrzych, w którym wraz z początkiem maja rozpoczyna się akcja STOP-PLASTIK. Imprezy oraz lokale pozbawione plastiku zostaną wyróżnione specjalnym oznaczeniem, na mieście pojawią się grafiki zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z uczniowie otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.

Już niebawem przekonamy się, czy inicjatywa ograniczenia tworzyw sztucznych wyjdzie tym razem od Urzędu Miejskiego. Podobne miasta turystyczne bacznie obserwują zmieniające się potrzeby turystów i mieszkańców, i planują już podobne rozwiązania. A może i tym razem, pionierami okażą się lokalni przedsiębiorcy?

32 komentarze “Eko Rewolucja już w Międzyzdrojach: pojazdy elektryczne w akcji – zdjęcia”
 1. Eco rewolucja i inicjatywa miejska haha. Obietnicę wprowadzenia programu czyste powietrze tylko przed wyborami. W Świnoujściu refundują w części wydatki tym którzy zamieniają węglowe kopciuchy na piece gazowe. Refundacja jest w wysokości 50% lecz nie więcej jak 10 tys zł. A u nas jak to wygląda?

 2. To teraz czekam na artykuł pierwsza osoba pod kołami na promenadzie przez elektryczny wozek bo dostawca jedzie i nie patrzy na ludzi

 3. Rafal z gór

  No pojazd rozwożący pizze ma blachy zaczynające się od 666 więc grupa docelowa jest jasna.

 4. Od spalin to odetchniemy jak ludzie przestaną palić węglem śmieciami i plastikiem. Codziennie zimą wącham ten smród tak jak ten smród starego oleju z różnych obiektów gastronomicznych

 5. Pyszna pizza – Dziekuje

 6. FerdekKiepski

  Pokraczny ten Twizy.
  Do tego bez baterii, bo baterie sie leasinguje od firmy. Taką ma politykę Renault.
  Samochód kupujesz a baterię pożyczasz na zasadzie leasingu.
  Bez sensu.

  • Jak tak dobrze się orientujesz i krytykujesz to chyba się przymierzałeś do zakupu i coś ci nie pykło.
   A teraz żale jaki brzydki i z buta trzeba nadal chodzić.

   • Brzydki jest i to fakt. Można rzec malourodziwy ale co to zmieni. Kolezanka bez studiów ładniejsze projekty maluje, wystarczy mieć pojęcie.

   • A jak namaluje to też póżniej można jeździć ?

   • A jak powstaje projekt samochodu lub pojazdu? Najpierw na papierze i to zjawisko nie dotyczy tylko renault, auta sa pokraczne co do wielu nowych projektów, może nie rozliczają się na procent lub nie sa dogadani to tak rysuja by rysowac.

 7. „Ponad połowa obywateli zgadza się z tym, że transport niskoemisyjny pozwoli ograniczyć smog w miastach i ma bezpośredni wpływ na jakość zdrowia mieszkańców.” Co za idiotyczny tekst! To nie obywatele mają się zgadzać czy to jest szkodliwe, czy nie. Naukowcy badają takie zależności i przedstawiają rzetelne wyniki. Społeczeństwo nie ma do tego kompetencji.

 8. Jeszcze pozostaje kwestia tej pizzy……

 9. Lokal się nie zdecydował, a właściciel. Och ta polszczyzna

  • Lokal jako filma, posiada możliwość podejmowania decyzji, tak samo jak miasto. Gdyby był to „budynek”, wtedy sprawa wyglądałaby inaczej.

 10. Pytanie odnośnie tego lokalu jak wyobraża sobie dowóz ze środka promenady? Chyba, że będą parkować przy aurorze bo inaczej się nie da w trakcie tłumów.

  • Idż i się zapytaj jak to cię interesuje.

   • A co ty mi mówisz co mam robic. Przemyślane rzeczy maja sens a jeśli na hura to po co sie afiszowac. Korki sa i skuterem sie je ominie a taka pokraka z wygladu stoi sie w korku.

 11. Dopóki w Polsce w większości energia elektryczna produkowana jest z kopalin, dopóty nie do końca pojazdy będą eko.

  • Ale elektrownie w wiekszosci chyba są na uboczu i kopaliny ida w eter i spalin nie będzie w mieście.

 12. Hmm a gdzie są utylizowane akumulatory tych mega ekologicznych samochodów i ile trwa proces ich neutralizacji ??

  • Elektromobilnosc jest celem a reszta to szczegóły. Paru malkontentów wspomina o produkcji, ale produkcja jest na terenach przemysłowych z dala od zamieszkania ludzi i dotyczy zmian na całej planecie szczególnie w dużych miastach. Odetchniemy od spalin.

 13. czy samochody elektryczne mogą jeżdzić po promenadzie po chodnikach i ciągach pieszych

 14. Gratulacje dla Zapiecka!!! Nareszcie ktoś pokazał, że ekologiczne podejście do biznesu nie musi się wiązać z niszczeniem środowiska. Wprost przeciwnie!

 15. We Włoszech też takimi rozwożą pizza. Super pomysł.