Dzień Patrona Międzyzdrojów św. Piotra Apostoła

Rankiem o godz. 10.00 (29.06) po raz trzeci w Międzyzdrojach obchodzony był Dzień Patrona Międzyzdrojów św. Piotra Apostoła. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia nowo postawionego Krzyża Katyńskiego na cmentarzu Komunalnym w Międzyzdrojach. Odnowienia krzyża i konserwacji metalowych zdobień podjął się krewny jednej z nie żyjących inicjatorek powstania międzyzdrojskiego miejsca pamięci.  

Spotkanie rozpoczął Andrzej Mleczko, który przedstawił całą genezę powstawania krzyża. Święcenie z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców poprowadził proboszcz parafii św. Piotra Apostoła ks. prałat kan. dr Marian Jan Wittlieb.  

Symbolicznego odsłonięcia krzyża dokonali Państwo Jakuczunowie, którzy byli jednymi z ostatnich żyjących inicjatorów powstania w 1982r. Krzyża Katyńskiego. 

W południe w kościele św. Piotra Apostoła odbyła się msza święta z udziałem pocztów sztandarowych: Gminy Międzyzdroje i międzyzdrojskich harcerzy. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale i turyści goszczący w Międzyzdrojach. 

Po mszy świętej ksiądz proboszcz zaprosił wiernych na Piknik Piotrowy. Piknik odbywał się na placu przy kościele, na którym częstowano wszystkich zupą rybną zwaną Uchą i pieczonymi chlebowymi kluczami św. Piotra Apostoła.

Po południu o godzinie 16.00 w sali Międzynarodowego Domu Kultury odbył się uroczysty koncert kameralny z udziałem instrumentów dętych pt. „II Międzyzdrojska Saxonetta”.

Koncert saksofonowy wykonany przez Dariusza Samóla, Ewę Ruszałę, Zhiyin Luo, Iwonę Grysak, Małgorzatę Sochę, Rafała Pikusę, Cypriana Szawrackiego, Pawła Filipowicza, Kingę Chmielewską, Elwirę Kamińską i Mirosława Jędrzejewskiego, odbył się w ramach Dnia Patrona Miasta i spotkał się z dużym uznaniem publiczności.

Zapraszamy serdecznie na kolejną Dzień Patrona już za rok. 

17 komentarzy “Dzień Patrona Międzyzdrojów św. Piotra Apostoła”
 1. Odezwalo sie „srodowisko L G B T” , ktore ma ……. ambicje przejac wladze w Miedzyzdrojach .

  To jest wlasnie „zgnilizna pedofilii” w Polsce , rowniez siegajaca do Miedzyzdrojow .

  Absolutnie nie bronie pedofilow w kosciele ani wsrod czlonkow LGBT , czy w srodowisku '”ARTYSTOW”
  oceniam ich jednakowo krytycznie , przypominajac tym „liberalom miedzyzdrojskim” aby sie opanowali w wypowiedziach internetowych bo calosciowo srodowidko L G B T zrobilo wiele zlego dla moralnosci w Polsce
  i na swiecie .
  Przykladow jest wiele , najwieksza to S I D A , z ktora medycyna nie moze sobie poradzic
  a zatruc i ta choroba ida do piachu .
  Kosciol katolicki wyraznie stawia sprawe JASNO Krytycznie , tak samo jak Partia Prawo i Sprawiedliwosc .
  Pedofilow i natretow PEDOFILII . . . . . . scigac i seperowac od zdrowego spoleczenstwa polskiego.

 2. miedzyzdrojanin

  bardzo piekna uroczystośc, pokazuje wspolnote naszego miasta dla dobrych celów ponad podziałami…
  gratuuje

 3. mieszkaniec

  dyzurni hejterzy i ćwierć inteligenci się odezwali 😉 brakowało was, albo artykułow o KK zeby wasze zwoje mózgowe pobudzić ;)) ciekawe czy jestescie też tak skorzy do rozliczania innych grup społecznych. przypominam statystykę, że na 1000 pedofili, 400 to geje, a tylko jeden duchowny (i to nie wcale zawsze katolicki).

 4. Plejaranin

  Władze miasta na kościółkowych uroczystościach to mocne przegięcie. Powoli upodabniają się do pisiorów. Kościół katolicki powinien być przez normalnych polityków i zwykłych ludzi ignorowany dopóki nie rozliczy się ze zbrodni pedofilii(oraz przenoszenia przestępców na inne parafie i tuszowania spraw przez biskupów).Coś dla otwarcia oczu i otrzeźwienia: https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4&t=4403s . Zgnilizna moralna na całego . Latarnia moralności cholera jasna. I do tego Jan Węglorz należący do SLD w kościele .

  • to prawda! widać, że naszej władzy coraz bliżej kościoła

  • obiektywnie patrząc, coś w tym jest

  • Oczywiście że kościół powinien rozliczyć ale co z innymi środowiskami czy dzieci wykorzystywane przez aktorów reżyserów poetów dziennikarzy adwokatów sędziów …… I całe mnóstwo innych zawodów mniej cierpią czy te zbrodnie można tuszować jak w przypadku Polańskiego … Jeżeli rozliczać to sprawiedliwie wszystkich

   • Plejaranin

    Tego typu przestępstwa występują we wszystkich środowiskach , ale tylko w kościele katolickim ma miejsce proceder tuszowania przestępstw,przenoszenia przestępców na inne parafie , zmowa milczenia . Pomaganie przestępcom też jest przestępstwem. Ukrywanie ich również. Posiadanie wiedzy o przestępstwie i nie zgłoszenie faktu organom ścigających również. Do tego dochodzą kwestie moralne. Kościół katolicki(w przeciwieństwie) do innych środowisk uważa się za strażnicę moralności i wzór , gdy tymczasem okazuje się siedliskiem wielkiej zgnilizny moralnej . Piętnuje wyznawców za różne grzechy , a tu nagle okazuje się sam być siedliskiem zła dużo większego niż u jego wyznawców. Taki Bobek czy Węglorz w takiej sytuacji powinni po prostu wyjść ze świątyni i trzasnąć jeszcze drzwiami na koniec. Wszelakie władze samorządowe powinny zaprzestać zapraszania dostojników kościelnych na wszelakie uroczystości i samemu zaprzestać brania w nich udziału.Podobnie powinni zrobić zwykli mieszkańcy. Zacząć omijać tą instytucję szerokim łukiem. Wszystko to do czasu aż kościół katolicki w Polsce nie rozliczy się ze zbrodni pedofilii. Powinno się to zacząć od podania się do dymisji całego episkopatu. Następnie powinna zostać powołana przez Sejm świecka komisja śledcza z ogromnymi uprawnieniami umożliwiającym min. jej przedstawicielom dostęp do archiwów kościelnych. Częścią kar za zbrodnie pedofilii powinny być też bardzo wysokie odszkodowania dla ofiar (wszystkie wypłacane przez kościół katolicki z własnych środków tak jak to miało miejsce w innych krajach , gdzie tenże kościół dopuścił się takowych zbrodni ).

   • za duzo makaronu zjadles

  • nie głosowałam na burmistrza, który podporządkowuje się władzy koscielnej. panie Mateuszu co z panem?

  • makaron mózg ci zmolestowal

 5. „całą genezę powstania”