Dziecko głaszcze fokę!, inny pan twierdzi, że trzeba ją nakarmić!

Witam. Mam pytanie, czy ktoś pilnuje tej foki?, bo rodzice mają w nosie, że jest informacja- zostaw fokę w spokoju.

Pozwalają dziecku podchodzić. Dziecko głaskało fokę i ją wystraszyło. Inny pan stwierdził, że foka jest chora i trzeba ją nakarmić… . Brak słów na to. Nie pomyślałam wtedy zrobić zdjęć, ale zwróciłam im uwagę.

Na początku spała, później dziecko ją wystraszyło- chciała wejść do wody, łepek zanurzyła i po chwili wróciła na plażę.

„Zapytaliśmy czytelniczkę, czy na miejscu był strażnik WWF”: nie było, po chwili tylko pojawił się ratownik WOPR i zwrócił uwagę, że mają nie podchodzić. Było to około godz. 14.

fot. e-mail fan page- zdjęcia wykadrowane przez redakcję

Czytelniczka

„Skontaktowaliśmy się z ratownikami WOPR”: potwierdzamy takie zdarzenia. Ludzie robią sobie zdjęcia, nie respektując tablicy informacyjnej, że nie wolno wchodzić na ogrodzony teren. Foka czasami traktowana jest jak maskotka, co grozi niebezpieczeństwem.

naszemiastomiedzyzdroje.com.pl

————————————————

Absolutnie nie należy się do nich zbliżać, tylko pozostawić je w spokoju. Nie trzeba im w żaden sposób pomagać, np. polewać je wodą, gdyż plaża jest ich naturalnym środowiskiem. Foki wypoczywają na plaży oraz pozbywają się organizmów porastających ich sierść. Nie należy zbliżać się do fok na odległość bliższą niż kilkanaście metrów – tłumaczy Michał Bała z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Co grozi śmiałkowi, który zignorowałby zalecenia oceanografów? Bliskie spotkanie z ważącym ok. 300 kilogramów samcem czy ok. 150 kilogramów samicą może zakończyć się tragicznie. Trzeba pamiętać, że foki to zwierzęta drapieżne. Mają silne szczęki. Spłoszona foka może boleśnie ugryźć intruza, a takie ukąszenie grozi zakażeniem – dodaje Bała.

Osoby, które znajdą na plaży żywą albo martwą fokę, są proszone o zrobienie jej zdjęcia i zgłoszenie tego faktu pracownikom Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego drogą telefoniczną pod numerem: (58) 675-08-36 lub mailową: hel@ug.edu.pl

źródło: trojmiasto.pl

One Response to “Dziecko głaszcze fokę!, inny pan twierdzi, że trzeba ją nakarmić!”
  1. Starczy zlikwidowac strefe lub zminimalizowac strefe. Parkingi w strefie sa dosłownie puste, odstraszają turystow a dziwnym trafem kolejny radny zalatwil sobie parking.