Dlaczego strajk nauczycieli?

Czy nauczycielom chodzi głównie o wzrost wynagrodzenia?

Głównym postulatem nauczycieli jest faktycznie godna płaca za ciężką pracę. Mitem jest jednak 18 godzinny tydzień pracy nauczyciela! 18 godzin to tzw. pensum nauczycielskie czyli tyle godzin nauczyciel musi spędzić z uczniami w klasie. Pensum jest jedno z najniższych w Europie- to fakt, ale też i wynagrodzenie za te godziny należy do jednego z najniższych w Europie. Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, bo oprócz godzin w klasie musi przygotowywać się do lekcji, uczestniczyć w Radach Pedagogicznych, zebraniach z rodzicami, szkoleniach, sprawdzać testy i kartkówki, jeździć na wycieczki. Według instytutu Badań Edukacyjnych nauczyciel polski pracuje średnio 47 godzin w tygodniu.

Wersja dla słabszych kart graficznych

Co nauczyciele na propozycję zwiększenia pensum?

Beata Szydło zaproponowała zwiększenie pensum do 22- 24 godzin i lepsze wynagrodzenie gdzieś kiedyś może za 4 lata.

Dla nauczycieli to żart, bo obiecywać, że ktoś kiedyś (niekoniecznie PIS) coś da to szczyt arogancji. Poza tym zwiększone pensum oznacza zwolnienia nauczycieli, bo już dziś dyrektorzy stają na głowie, by dla każdego wygospodarować minimum 18 godzin. Tak więc nauczyciele może i zarabialiby więcej, ale kosztem zwolnień swoich kolegów i koleżanek. Pomysł jest więc perfidny i mający na celu skłócić środowisko.

Dlaczego nie strajkowali za rządów PO czyli zarzut upolitycznienia strajku?

Platforma nie rozpieszczała nauczycieli ,ale nie wprowadziła „deformy edukacji” polegającej na gwałtownej, nieprzemyślanej zmianie systemu, którego efektem są przeładowane programy, złej jakości podręczniki, podwójny rocznik uczniów starających się o miejsca w szkołach średnich.

Uczeń wskakujący ze starej podstawy programowej w nową traci mnóstwo wiedzy, bo np. 2 lata przerabia to samo a pewnych partii materiału nie przerabia wcale.

Skutkiem ubocznym „reformy” jest też instytucja „nauczyciela obwoźnego,” kursującego od szkoły do szkoły czasem na parę godzin, by móc zarobić trochę więcej. Odbywa się to kosztem więzi z uczniami i bycia dla nich dyspozycyjnymi. Jest to szalenie wyczerpujące i stresujące.

Kolejny powód niezadowolenia nauczycieli to ścieżka awansu tak wydłużona, że studenci wiążący ze szkołą swoje plany na pewno tego zawodu nie będą wybierać. Zwłaszcza, że na początek jako stażyści dostaną 1.800 zł. Kadra nauczycielska będzie więc się starzeć a „świeżej krwi” nie będzie.

Takie traktowanie kadry pedagogicznej w Polsce sprawia, że ludzie odchodzą z zawodu albo szukają dróg, by to zrobić w niedalekiej przyszłości.

Wielu ludzie pisze, że nauczycielom tak dobrze, że nie rozumieją o co im chodzi, że przesadzają. Nauczyciele na to: zapraszamy do zawodu ! Można się przyuczyć, zdobyć uprawnienia pedagogiczne i……………………cudowne życie czeka!

————————————————————————–

Spływają piosenki z innych miast:

94 komentarze “Dlaczego strajk nauczycieli?”
 1. Lenie w Poniedziałek idą do pracy ?

  • A co – nie możesz już wytrzymać ze swoim rozwydrzonym (zbyt mocny wyraz – skasowano)????
   Szkoda, że dłużej nie strajkowali …

   • Nie wytrzymać tylko rola nauczyciela jest nauczać. Taki zawód wybrali. Jeśli się rozmyslili niech złoża wymowienia.

 2. Lepszy duet niż Godlewskie. Na Eurowizje ich wysłać.

 3. I bardzo dobrze . Niech walczą o swoje prawa. Pisiory mieli pieniądze na 500 +(miliardy złociszy) , czy na kościół rzymsko-ped******* (setki milionów złociszy) , to tym bardziej powinno starczyć na podwyżki dla nauczycieli.

 4. Kiedyś ludzie podczas strajków wychodzili na ulicę gdzie często tracili zdrowie, a nawet życie. Wielu strajkujących przestaje jeść lub są traktowani jak zbrodniarze (rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych), a tutaj śpiewy, pizza, okupowanie szkół kosztem dzieci. Dla mnie to nie jest strajk tylko parodia. I Pani nauczyciel historii ośmiesza siebie i innych strajkujących teraz i dawniej. Żałosne

 5. W piosence, tej z Międzyzdrojów występują elementy nienawiści, pogardy do ludzi inaczej myślących niż śpiewająca para, bardzo ,,nowocześnie myśląca”. Żenujący spektakl.

 6. Dla rodziców od rodzica o strajku nauczycieli https://www.youtube.com/watch?v=xtzwK0kT6Hc

  • Szkoda czasu na ocenianie wypowiedzi tej pani. żenujące.

  • Jaka szkoda czasu???
   Wspaniała wypowiedź! !!!
   To właśnie w takich pipidówach jak Międzyzdroje ludzie myślą TYLKO o czubku swojego nosa – nam się należy, mam dzieci to wszystko dostanę. …- masz dzieci to Twoim OBOWIĄZKIEM jest się nim zająć, wychować, a nie nauczyciela – on ma uczyć, a Ty masz się dostosować do wymagań nauczyciela, a nie narzekać, jak to wymaga, jak ukarał, jak to? – moje dziecko nie jest najlepsze? ??? Jak nie pasuje – ucz sam w domu, zapisz do szkoły prywatnej – tam nie strajkują! Twoje dziecko spędza z nauczycielami mnóstwo godzin codziennie – trochę szacunku i pokory, a nie -zazdrość ,narzekania i porównania do kasjerki w sklepie. ..- kasjerka przyjdzie uczyć do szkoły?

   • A czego nauczyciel tak na prawdę uczy. Nauczyciele z powołania to byli 20 lub 30 lat temu. Teraz to są albo młokosy tuż po studiach albo tacy co już się wypalili. W Międzyzdrojach to wygląda tak mnóstwo prac domowych, zajęcia wyrównawcze 45 minut w tygodniu i zajecia logopedyczne również 45 minut. Resztę zrobią z tobą rodzice w domu. Otóż ci rodzice często pracują po 12 godzin w ciągu dnia, a nie po 4 jak nauczyciele. I co mogą zrobić z tym dzieckiem. Przejdź się drogi rodzicu podczas trawania lekcji do szkoły i posłuchaj jak twoje dziecko jest wyzywane, a czasami nawet szarpane. Za to nauczyciele w Miedzyzdrojach chcą podwyżki, za to, że ich zdaniem zawsze winne jest dziecko lub jego rodzic. Dzieci bogatszych rodziców są wspaniałe bez winy. Ten biedniejszy jest gorszy. Problemu agresji w szkole niby nie ma. Czy po prostu jej nie widzicie. Akurat nasza szkoła i jej nauczyciele nie powinni brać udziału w strajku, bo są żadnym przykładem.

   • Jak chodziłam do szkoły a były to 60 lata to moja babcia też mówiło nauczyciele z powołania to byli przed wojną

 7. Krytykujecie strajk nauczycieli? Po co Wam ten problem? Poślijcie dzieci do prywatnej szkoły! Nie stać Was? To zmieńcie pracę! Tego oczekujecie od nas za to, że poświęcamy czas ze swoimi dziećmi dla Waszych.

  Ja mogę iść na kasę do supermarketu, pamięć do kodów wyrobiona latami sprawdzania klasówek…tylko, czy pani z supermarketu może przyjść do szkoły za mnie!

  Koleżanki, koledzy trzymajmy się!

  • T o pisał Komorowski? Zmience prace, weźcie kredyt… co to za brednie?! Poświęcamy się? No chyba nie za darmo??? Niejedna sprzedawczyni na wyższe wykształcenie i więcej oleju w głowie.

   • Iza napisała, „zmieńcie pracę” , za tymi, którzy ciągle doradzają nauczycielom, żeby te pracę zmienili! Uderz w stół, to nożyce się odezwą. Czytanie ze zrozumieniem i kojarzenie faktów, to ciągle problem ludzi i tego forum również. „więcej oleju w głowie” – tekst rodem z rynku z przekupkami. I uświadamiam: wyższe wykształcenie nie wystarczy, żeby uczyć w szkole. Ale co osoba agresywna i opluwająca (najczęściej nauczycieli za swoje porażki, pewnie nie ko szkolne) może o tym wiedzieć. Tak na marginesie: niejedna sprzedawczyni z wyższym wykształceniem siedzi na kasie… ambitne..i dużo mówi…

  • Pani Izo czemu nie zmieni pracy jak tak źle! Wszędzie Pani ja znajdzie! Ci pracownicy w supermarketach na kasie też mają wyższe wykształcenie i mogą się z Panią zamienić doksztalcajac zaocznie.
   Przykład dla młodzieży czysto pedagogiczny i naukowy?
   Jest nauczyciel z powołania od serca i nauczyciel. Tym z powołania jestem za podwyżka nawet z 200%.

 8. Gratulacje dla twórców i wykonawców tej piosenki od grona pedagogicznego SP w Łodzi oraz SP w Świnoujściu.
  Dodajecie odwagi i podtrzymujecie na duchu! Świetna piosenka! Poszła w Polskę do właściwych adresatów 🙂

 9. Skoro tak zle mają niech się przekwalifikują. Supermarkety czekają. Tam sprzedawcami także są wykształceni ludzie. Często przewyższają inteligencją i poczuciem obiwuązku tych ,,poszkodiwanych” nauczycieli.

  • Krytykujecie strajk nauczycieli? Po co Wam ten problem? Poślijcie dzieci do prywatnej szkoły! Nie stać Was? To zmieńcie pracę!

   Ja mogę iść na kasę do supermarketu, pamięć do kodów wyrobiona latami sprawdzania klasówek…tylko, czy pani z supermarketu może przyjść do szkoły za mnie !

 10. ale żenada znp teraz żebrze od społeczeństwa pieniądze jak KOD aby mieć na opłacenie strajkujących

 11. Międzyzdroje mała mieścina, a jad to aż się wylewa! Dziwne jest to miasto, dziwni są tu ludzie. Dlaczego komuś ma być lepiej, lepiej go zmieszać z błotem. Szkoda, bo czesto więcej dzieci spędzają czasu z nauczycielami niż z rodzicami, to im powierzają, swoje problemy, to z nimi dzielą się swoimi radościami….bo mama albo tata nie ma czasu. Pozdrawiam nauczycieli. Więcej zrozumienia drogi rodzicu 🙂

 12. Wybrany termin strajku „nauczycieli ZNP” to przemyslona AKCJA lewactwa nauczycielskiego w Polsce .
  ZNP to postkomunistyczny zwiazek nauczycieli , ktorzy kosztem UCZNIOW i RODZICOW chce rozwalic
  cala oswiate polska w imie wlasnych interesow rodem z PRL- u .

  Zeby bylo wiecej hipokryzji to kandydaci – nauczyciele do PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO pochodza
  z ELITY PARTII – PZPR-owskiej , dawni dygnitarze tej formacji , ktorzy mowia , ze sa obroncami narodu.
  To beszczelne klamstwo , to prowokacja skierowana do patriotow z SOLIDARNOSCI 80.

  Nauczyciele , przedszkolanki , strajkujacy —– staliscie sie prowokatorami i zakladnikami komunistycznej
  lewackiej propagandy bankrotow PZPR-owskich .
  Premier Morawiecki grzecznie WAS zaprasza do „okraglego stolu” .

  WYKORZYSTAJCIE TE OKAZJE !!!.

  • A w tej bajce był smok? ???

   • Nie było. Ale jest troska o Twój „rozumek”

   • Cezar, Ty naprawdę myślisz że coś wiesz… Chłopie odśwież! Zacznij myśleć samodzielnie. Choć widać że już skostniełeś i lubisz klimaty Bireckiego. Z „jedynej słusznej tv” przełącz czasem na Discovery, czy coś. Może jest jeszcze dla ciebie szansa.

   • Przełączy się na tefałen i będzie disko wery w mózgu!

 13. Połączyć klasy ,sprzedać jeden budynek i będą podwyżki .

 14. Czas karczować ciemnogrodu las!!! – wszystko w temacie, politycznie i kodziarsko… takie cos ma dostep do naszych pociech…. rzadzie reformuj to BAGNO

  chyba już czas karczować ciemnogrodu las oni naprawdę wierzą że są elitą narodu. I zdziwienie że student trzeciego roku mówi że, Śniardwy to choroba, a hinduski rabin modli się w meczecie do Jezusa , który był spoko gość taki coach,Swego czasu Gintrowski śpiewał o takich: „jesteście wierszem idioty odbitym na powielaczu”.Spiewajcie, oklejajcie się naklejkami, przebierajcie na czarno, pajacujcie bez umiaru – nikt tyle nie zrobił dla upadku szacunku dla nauczycieli, ile wy sami przez niecały tydzień…,wyśpiewali sobie przyszłość ,,prorocy”….. zadawałem już nie raz pytanie ,dlaczego jest taki poziom wiedzy wśród uczniów. Strajk udzielił mi wyczerpującej odpowiedzi. Teraz wiadomo od czego rozpocząć reformę edukacji

  • Zawsze się zastanawiałam ile Wam płaci prawica za takie komentarze? Czas chyba włączyć myślenie 🙂

   • ile wam placi lewica, to pytanie w tym kontekscie chyba jest bardziej zasadne, wlacz myslenie, poziom nauczania z roku na rok leci na leb na szyje, a oni jeszcze solidarnie po tysiaku na glowe kosztem dzieci krzycza, niewazne czy ktos jest wybitnym nauczycielem czy byle jakim kazdemu po rowno sie nalzey, co to komuna? NIE POPIERAM PROTESTU, zadam reform tego BAGNA postkomunistycznego!

   • A tobie KODorasto ile płacą?

 15. Nauczyciele – zwłaszcza ci spod znaku ZNP – to środowisko zdemoralizowane. (Post)komuna w czystej postaci. Jak najwięcej praw, jak najmniej obowiązków. Zamiast nauczenia, nauczanie. Destrukcyjne wychowywanie młodych ludzi.Mnóstwo dodatkowych dni urlopowych, indolencję nauczania zwalać na rodzinę, dorabiać korepetycjami dodatkową kasę za własną nieudolność w nauczaniu…

  • Powtarzanie tych bzdur, tylko podsyca złość i daje silę do strajku!!! Wielkie dzięki!!! Plujcie dalej! Nie masz chłopcze pojęcia o czym piszesz. Powielasz nie swoje poglądy, ba to nawet nie poglądy tylko hasła. Dziecko wychowuje rodzina! Jak można powiedzieć, że nauczyciel zwala wychowanie na rodzinę (!?) Mam nadzieję, że nie masz dzieci.

 16. Ale zenada haha !!!!!!

  • żenada to sie wypowiadac gdzie nikt nie pytał o zdanie.

   • ??? do Anonim 10.04.2019 , 21:54:10 o

   • Pytaj dalej oceniaczu, ciebie nikt oceniał nie będzie bo nic sam nie zrobiłeś tylko próbujesz opisać co inni robia ale słów typu „zenada” nikt normalny nie używa a ja od takich ludzi stronie 5metrow conajmniej. Póki nie naucza się kultury, także kultury opłacania ludzi, którzy zdecydowali się współpracować z kimś. Młodzież do polityki bo dla nas takie „problemy” to piec minut i są rozwiązane a głąby się głąbia co zrobić.
    Uruchomić drukarke, dla każdego starczy.
    Urząd nadzoru cen ogarnie golasow co chcieliby mieć kosmiczne ceny.
    Więcej grzechów nie pamiętam.

   • byli prymusi języka polskiego! ale 500+pewnie biorą co?

 17. CIEKAWE kiedy zakładany program nauczania zrealizują???.
  Co tam program i nauka liczy się tylko „nauczycil”.(Proszę pokazać PIT za ubiegły rok strajkujących nauczycieli)
  Po mojemu zlikwidować w Miedzyzdrojach jedną szkole i po pierogach . Jakie oszczędności będą,
  kasę rozdzielić na pozostalych nauczycieli którzy chcą pracować i po sprawie…

  • No właśnie, program. MEN w ogóle o to się nie martwi! Tylko egzaminy i kto się zajmie dziećmi. Mam wrażenie, że MEN w ogóle nie ma pojęcia o szkolnictwie! Tylko to co szumne. Niszczą system i tak już ledwo zipiący. Polityka potrafi zaorać sprawy fundamentalne. Nikt nie słucha tych, co na dole i znają dokładnie realia. Dziś nikomu u góry nie zależy na dzieciach i młodzieży, obojętnie ile razy to jeszcze powiedzą.

 18. Sam się do szkoły cofnij!!!?

 19. Co to za piosenka!?! O co wam chodzi!?! Czy wy nie widzicie że robicie krzywdę dzieciom czy aż tak jesteście żałośni!?!Rodzice was rozliczą oj rozliczą! ???

 20. A wy co (nauczyciele)kosztem dzieci jesteście żałośni wiecznie wam źle !!! A może niech nauczyciele zdają egzamin z dojrzałości bo zachowują się jak dzieci które nie dostały lizaka. A za rok może jeszcze po następnym tysiączku i samochodzik służbowy!!?KOMUNA SIĘ SKOŃCZYŁA!!! A CO MAJĄ POWIEDZIEĆ RODZICE IM TEŻ ZABIERACIE PIENIĄDZE I CO TO JEST WPORZĄDKU!?! ???

 21. trzeba pamiętać że godzina nauczyciela ma 45 minut lekcja ,a etat 18 godzin płatne a w rzeczywistości pracują 13,5 godziny i zarabiają 5 tyś , bynajmniej tak zarabiało 60% nauczycieli w Polsce w roku 2015

 22. Żałosne towarzystwo wzajemnej adoracji. Wyglądają jak z kiepskiego kabaretu. Nie popieram strajku,- nie uważam tego występu za odwagę, to jest żenujące.

 23. Taka ciężka praca A jest za dużo nauczycieli. To jak to jest?Z artykułu wynika, że nie chcą żeby koleżanki lub koledzy byli zwalniani Mozna się przekwalifikowac i pojsc do firm prywatnych tam są” kokosy”super płaca, możliwości rozwoju tylko nie postrajkuja A praca lekka?

 24. Ta „śpiewająca” pani nie ma za grosz współczucia dla naszych uszu :D. To jakaś masakra, jak fałszuje. Przykre to, jakby już nie mogli znaleźć kogoś, kto mógłby czysto zaśpiewać. 😀
  Boszzzzz… jaki obciach.

  • Nikt nie miał tyle odwagi co ta pani pewnie

  • świat należy do odważnych

  • Obciachem to jest pokazywać całemu światu swoją frustrację napierdalając anonimowo w klawiaturę. Razcej nie o wokal tu chodziło , Marzenko ! A słuchac nie musisz .

   • słuchajac takiej komentatorki marzeny r nic na swiecie by nie bylo, mi sie podoba.

 25. z kim został ten wywiad przeprowadzony przez redakcję

 26. W zamieszczonym linku (filmie) przez Czytelnika były wulgaryzmy typu k… . Z racji tego, iż na fanpage pod linkami oświaty komentują także dzieci / młodzież – komentarz nie może zostać opublikowany (regulamin). Niby oficjalny film, ale dozwolony w TV tylko w godzinach nocnych.

  Administrator

 27. Taka ciężka praca A jest za dużo nauczycieli. To jak to jest?Z artykułu wynika, że nie chcą żeby koleżanki lub koledzy byli zwalniani Mozna się przekwalifikowac i pojsc do firm prywatnych tam są” kokosy”super płaca, możliwości rozwoju tylko nie postrajkuja A praca lekka?

  • Powodem jest deforma edukacji obecnej pani minister. Mimo zapewnień o braku redukcji etatów, jak można się domyślić, stało się odwrotnie. Nawet ja to wiem, a mój jedyny kontakt z informacjami to pobieżne rzucenie okiem na okładkę wyborczej kupując Duży Format

 28. Teraz wszyscy prywatni przedsiębiorcy niech zaczną strajkować np. nie chcemy płacić zusu, podatków albo gnębienia przez skarbówkę. Może coś wywalczymy jak wszyscy mogą to my też! Rząd będzie głupi jak się podda.

  • Czemu glupi? Drukowac swoje nie szukac u obcych. Po co zus i inne jak mozna dawac poprostu.
   Wystarczy uczyc sie od natury, sama rosnie, za darmo.

 29. A kiedy ci nauczyciele zrealizuje program??? myślą o dzieciach?

 30. Najlepiej przejść do sektora prywatnego i tam spróbować strajkować. Dlaczego wszyscy pchają się do budżetówki.

 31. Zwolnić 30% darmozjadów i będzie wyższa pensja!!! Kiedyś z programem wyrabiali się w ośmiu klasach podstawówki a teraz nie dają rady!!! Do zosiu porobią przy kwiatkach to zamkną jadaczki!!!

  • Ciebie zwolnic, zakazac internetu. Wiecej wykrzyknikow bo i tak tego nikt nie slucha. Student.

 32. Brawo WY za tekst, głos i akompaniament! 🙂

 33. To jest wywiad przeprowadzony z Panią Sielewicz ?

 34. Wielkie BRAWA!!!
  Walczcie o swoje !!!

 35. …Głównym postulatem nauczycieli jest faktycznie godna płaca za ciężką pracę. Mitem jest jednak 18 godzinny tydzień pracy nauczyciela ! 18 godzin to tzw. pensum nauczycielskie czyli tyle godzin nauczyciel musi spędzić z uczniami w klasie. Pensum jest jedno z najniższych w Europie- to fakt, ale też i wynagrodzenie za te godziny należy do jednego z najniższych w Europie.
  No dobrze, to co mala powiedziec budowlancy, panie w hotelach sprzatajace, oni tez maja prawo do godnej placy za ciezka prace. Nauczyciel musi spedzic 18 godzin, inni nie musza, ale chca spedzac 40 albo i wiecej godzin.
  Opamietania zycze.

 36. Powodzenia!

 37. BRAWO

 38. nauczyciele od nas zawsze mieli power! 🙂

 39. Super! Walczcie o swoje

 40. Co to jest? Spiewajaca Joanna Mucha ?

 41. 60% nauczycieli w Polsce zarabia 5 tysięcy złotych

 42. co to za głupie babsko?