Czy to już precedens? Sądy uchylają kary administracyjne nałożone przez Sanepid?

Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, kolejny Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylają kary administracyjne nakładane przez Sanepid w związku z obostrzeniami.

Jak wynika z uzasadnienia z Opola, ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych nie może nastąpić poprzez rozporządzenie, ale przez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Między innymi z tego powodu kara nałożona na przedsiębiorce z Opola za nieprzestrzeganie obostrzeń jest niezgodna z prawem.

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przypomniał w uzasadnieniu, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych pozwala nakazywać określony sposób zachowania osobom chorym i podejrzanym o zachorowanie. Rządowe rozporządzenie obowiązki nakładało na wszystkich Polaków.

Górale zapowiadają tzw. „Góralskie Veto”

Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia 2021, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców. Dość mówią także właściciele stoków narciarskich. Zapowiadają zwolnienia pracowników.

– Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć veto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego – przekonywał inicjator akcji.

Czy „Góralskie Veto” odbije się rykoszetem po całej Polsce 🙂 ?

14 komentarzy “Czy to już precedens? Sądy uchylają kary administracyjne nałożone przez Sanepid?”
 1. Milicja weź kup se koło i …. w czoło ?

 2. Rząd jak ognia boi się wprowadzenia stanu wyjątkowego bo kasa jest pusta…Straszą nas rozporządzeniami, milicją i sanepidem. To rząd powinien być postawiony w stan oskarżenia za notoryczne łamanie konstytucji!

  • To niech dodrukuja i zrobią urząd cen maksymalnych żeby z cenami niektórzy nie kombinowali.

 3. Co wy wypisujecie tylko sld(komuno wróć?) że przez tą władzę znikną lasy ?A może tak jakiś lek na inteligencję albo ćwiczenia na mózg.

  • Zamknęli wszystkich, zakazali działalności i nie dają środków do życia jak inne kraje więc do czego to prowadzi i jak może się skończyć??

 4. i dobrze, obalić ten rząd raz dwa, tylko SLD

 5. A co inne kraje to też robią dla sportu co wy myślicie że to jest robione po to żeby was wykończyć.Ludzie każdy ma ciężko nie tylko was to dotyczy.Musimy dać radę a nie sobie nawzajem skakać do gardeł.?

  • Inne kraje dają ludziom rekompensaty i środki do życia. A tutaj ??

  • Pisposldpslfan

   A co nas obchodzą inne kraje? Mamy żreć tynk, bo bogate Niemcy wymyśliły sobie zarzynanie gospodarki?
   Pamiętaj że dochód dużej części Polaków pochodzi z brnaży usługowej i handlowej. Zamykając bezprawnie te branże rząd przy poklasku i współudziale opozycji skazuje tych ludzi na biedę, depresje i samobójstwa.

 6. Wszystko pozamykali w październiku a dzisiaj jest styczeń i postojowego żaden z pracownikow nie dostal jeszcze ani złotówki!! Dopiero wnioski od 15 stycznia. I to jest troska o obywatela? To jest zakpienie z najbardziej bezbronnej części społeczeństwa. Zasiłków również brak.

 7. Bezprawie i Niesprawiedliwość rządzi.

  • Pisposldpslfan

   Pamiętajcie wyborcy, że wszyscy politycy oprócz posłów Konfederacji głosują za bezprawnymi lockdownami.
   To dzięki nim biedujecie.