Dlaczego remontują tę ulicę ? Przecież jest tyle innych w gorszym stanie. Dlaczego nikt nie wpadnie na pomysł, żeby zrobić coś dla dzieci? W naszym mieście nic się nie dzieje… takie i wiele innych podobnych komentarzy przeczytać można na portalach, usłyszeć podczas codziennych rozmów.
A gdyby każdy z nas mógł decydować o tym, jakie inwestycje zostaną wykonane w pierwszej kolejności? O tym, co powstanie na jego osiedlu, ulicy? Doskonałą okazją do decydowania i realizowania takich pomysłów jest budżet obywatelski.
Czym tak naprawdę jest? Najkrócej – decyzją o tym na co wydamy pieniądze w danym roku. Każde miasto ma swój budżet na rok. Z niego są środki finansowe na budżet obywatelski.
,,Chcę zaprosić mieszkańców Gminy Międzyzdroje do wspólnego decydowania o tym, co zrealizujemy w 2020 roku. Budżet obywatelski będzie realizowany w naszej gminie po raz pierwszy. Tym bardziej jestem ciekawy Państwa pomysłów.” – powiedział Burmistrz Międzyzdrojów M. Bobek.
Budżet obywatelski zwany partycypacyjnym, czyli takim w którym uczestniczą mieszkańcy a nie tylko przedstawiciele władzy. Obecnie taka forma stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Historia takich budżetów sięga swoimi korzeniami lat ’80 a pierwszy raz narzędzie takie zostało zastosowane w mieście Porto Alegre (Brazylia).
W telegraficznym skrócie:
- mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
- propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
- projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji – wpisując je do uchwały budżetowej.
W ramach budżetu to mieszkańcy decydują na co zostaną wydatkowane środki finansowe. Określają tym samym co ma powstać w ich mieście, czego najbardziej potrzebują oni, ich najbliższe otoczenie. Budowa kompleksu sportowego w gminie Pyrzyce, edukacyjny plac zabaw lub ogród różany w Szczecinie. Te i wiele innych projektów powstało w ramach budżetów obywatelskich w ostatnim czasie.
Więcej szczegółowych informacji przedstawimy Państwu w ciągu najbliższych dni w mediach i na stronie miejskiej.
Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy UM
w Międzyzdrojach
Wpierw trzeba by przerobić deptak przy ulicy Światowida,toż to fuszerka, nierówne płyty i niewygładzony bruk. Poruszanie się po tym, zwłaszcza osób starszych grozi potknięciem się i upadkiem, a przejście kobiety w szpilkach to ekstremalne przeżycie. No i usunąć lub zadaszyć gnijące, nieosłonięte przed deszczem siedziska na przeciw molo. Wygląda to bardzo obskurnie. A dziury na Promenadzie Gwiazd, szkoda gadać.