Alternatywa dla betonu za 11 mln złotych; projekt Morze Zieleni – podpisano umowę

Ważny dzień w historii Międzyzdrojów. Podpisano umowę na realizację projektu "Morze Zieleni".

Dziś ważny dzień w historii Międzyzdrojów. O godz. 12:00 w Urzędzie Miejskim podpisano umowę opiewającą na kwotę 10 957 281,00 zł na budowę i realizację projektu „Morze Zieleni” w Międzyzdrojach.

Podpisanie umowy z wykonawcą projektu „Morze Zieleni”

Projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni” zakłada stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Tereny objęte projektem mają powierzchnię 8,8053 ha, i podzielone zostały na 8 obszarów (Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy), z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek, jak i rekreację. Projekt zakłada także nasadzenia drzew przyulicznych i pnączy.

Całkowity koszt to 10 957 281,00 zł, środki gminne: 907 471 zł; pozostałe kwota zabezpieczona jest ze środków zewnętrznych.

Wykonawcy, projektanci i przedstawiciele Gminy Międzydroje – Konferencja prasowa dot. projektu „Morze Zieleni”

Prawdopodobnie już w piątek rozpoczną się działania związane z przekazaniem placu budowy. Pierwsze czynności budowlane wykonane będą jeszcze w tym roku. Do sezonu ma być ukończony park aktywności w zachodniej części miasta. Budowa całości projektu powinna zakończyć się wiosną 2021 r. .

Park Rzeźb – projekt Morze Zieleni
Park Aktywności – gotowy do przyszłego sezonu
Park Południowy
Park Przy Alei Gwiazd

ZIELEŃ DLA MIĘDZYZDROJÓW

Odpocząć na ławce w cieniu drzew, pograć w siatkówkę, spędzić długie godziny zabawy na ciekawym placu zabaw lub rozegrać partyjkę szachów słysząc w oddali szum morza. Mieszkańcy i turyści w niedługim czasie będą mogli skorzystać z 9 różnorodnych parków, miejsc rekreacji, jakie w ciągu 2 lat powstaną na terenie Międzyzdrojów.

 Dziś 18 listopada 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach podczas konferencji prasowej Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, przy udziale Skarbnik Gminy Agnieszki Sadki, podpisał umowę z wykonawcą GORBUD ze Świdwina na realizację projektu pn.,, Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”.

Podpisując umowę Burmistrz Mateusz Bobek powiedział o istniejących w Międzyzdrojach terenach  zielonych, z których nikt nie korzysta. Dlatego realizacja projektu pozwoli w ciekawy, oryginalny sposób zagospodarować takie właśnie tereny.

,,Realizacja projektu to przeciwwaga dla dotychczasowej zabudowy i betonowania miasta, której przeciwni są i mieszkańcy i odwiedzający nasze miasto turyści. Chcemy, aby tereny zielone nie tylko upiększały miasto, ale przede wszystkim służyły ludziom. W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców, duży nacisk kładziemy na realizację atrakcyjnego, rozbudowanego placu zabaw, który mamy nadzieję, spełni oczekiwania najmłodszych” – powiedział Burmistrz Międzyzdrojów. 

Prezes spółki GORBUD Kamil Skoczny poinformował, że harmonogram prac będzie realizowany w taki sposób, aby wykonanie projektu nie utrudniało funkcjonowania miasta podczas okresu letniego. „Większość prac realizowanych przy międzyzdrojskiej promenadzie, będzie  wykonywana  poza ścisłym sezonem. Projekt jest wyjątkowy i wyróżniający się ogromną atrakcyjnością na tle innych realizowanych przez naszą spółkę projektów” – powiedział Kamil Skoczny.

 Całkowity koszt projektu to 10 957 281,00 PLN, dofinansowanie projektu wyniesie 5 142 338,16 PLN i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z którym gmina podpisała umowę w 2017 roku.

Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, przy ul. Bohaterów Warszawy, przy dawnym ,,Gryfie”. Powstaną tam Park Popołudniowy i Park Aktywności. Więcej informacji na stronie miejskiej www.miedzyzdroje.pl w zakładce: Międzyzdroje – morze zieleni. 

O tym projekcie, o międzyzdrojskim budżecie obywatelskim oraz wydarzeniach kulturalnych, które czekają nas w 2020 roku, Burmistrz Mateusz Bobek opowiedział w rozmowie z dziennikarką Barbarą Jesiołkiewicz – Kowalczyk w studiu TVP. Zapraszamy Państwa do obejrzenia dzisiejszego wydania Kroniki w TVP Szczecin o godz.18.30. 

Joanna Ścigała

Rzecznik Prasowy UM

w Międzyzdrojach 

fot. Tomasz Rychłowski
Oskar Przybyszewski 

29 komentarzy “Alternatywa dla betonu za 11 mln złotych; projekt Morze Zieleni – podpisano umowę”
 1. Prosimy o lawki z oparciami a nie klocki na których starsi ludzie nawet sie nie moga oprzec. To co zrobione jest na nowej promenadzie gwiazd te kloce bez oparc malo ze ochydne to do tego nie funkcjonalne. Moze warto sie zastanowic czy lawki nie powinny byc klasyczne wygiete jak w dawnych eleganckich parkach. I najlepiej w bialym lub kremowym kolorze zeby zachowac nadmorski charakter, a nie jak to bylo i jeszcze jest w miedzyzdrjskim zwyczaju. Do Miedzyzdrojow przed wojną i zaraz po wojnie przyjezdzalo eleganckie towarzystwo a nie dzicz jak to ma miejsce dzisiaj. Ale trudno sie dziwic skoro taki został stworzony „styl” knajacki i taka jest oferta. Liczymy na Pana Panie Burmistrzu!

 2. wszyscy na to czekamy Panie Burmistrzu. Czas najwyzszy odbetonowywac Miedzyzdroje, przykro to pisac ale nawet za komuny było wiecej zadbanych obszarow zielonych. Mamy wszyscy nadzieję, ze skonczy sie samowola w przynawaniu zgod na wynajem dawnych terenow zieleni w pierwszej linii brzegowej (sic!) pod koszmarne wesole miasteczka, ktore poza tym ze sa szkardztwem to emituja koszmarna muzyke a do tego piszczace halasujace cymbergaje do poznych godzin nocnych w najelegantszym miesjcu Miedzyzdorjow przy Boh Warszawy vis a vis starych pieknych willi. Serce pekało co roku.
  A moze ktos wie co sie stanie z tym „pachangarczem koszmarnym” vis a vis Willi Stella Maris, z tymi przyklejonymi okropnymi budami z GRILLAMI emitujacymi czarny smierdzacy dym, buda smierdzaca na budzie smierdzacej i z kazdej budy glosna rownie koszmarna muzyka? Przy głownym spacerowym deptaku!! Litosci! czas to zmienic Panie Burmistrzu, wszyscy w mojej rodzinie i wsrod znajomych z Warszawy, Szczecina i okolic trzymamy kciuki

 3. Najlepiej wydana kasa w mieście to zejście na plażę w okolicy byłej wieży radarowej ( ok. 1,5 mln.zł)
  Często tam chodzę , żeby napawać się urokiem tego cuda.

 4. Tereny rekreacyjne sie przydadza dla turystow ,a co z droga rowerowa na jezioro Turkuskie .Czy nasz kochany burmistrz juz zapomnial ze juz umowe podpisal i nic sie na tej budowie nie dzieje my rowerzysci czekamy na wywiazanie sie z przyzeczenia oraz ruszenia z kopyta z ta inwestycja .

 5. Spytajcie się Pana Burmistrza co że starą szkołą chce zrobić i czy zamierza odnowić nową szkołę(jeśli tak ją można nazwać)bo wygląda OKROPNIE!!!?

 6. roboty w miedzyzdrojach nima ;( jak się skoncza budowy to dopiero zacznie sie placz, strefe ekonimczna cza utworzyc

 7. a ja sądze, że to zasługa pana Mariana (sołtysa Wicka), w końcu opanował perfekcyjnie przypisywanie sobie zasług, których nie jest autorem.

 8. Dlaczego nikt nie napisze o tym, że nasze władze chcą sprzedać działkę pomiędzy ulicami Cichą a Spokojną z warunkami na budowę kolejnego apartamentowca? Poprzednikom to się na szczęście nie udało zrobić ale niestety Obecny Burmistrz nie zrezygnował z tego pomysłu wbrew zapowiedziom, że jest przeciwnikiem zabetonowania Międzyzdrojów.

  • Taka działka to ok 20 mln w budrzecie
   Nowa szkoła
   Nowe boisko dla dzieci
   i na dom dziecka starczy

   Na szczęście mieszkańcy tej okolicy zdążyli już rozbudować/nadbudować swe paprtamentowce by nie ponieśli na tą okolicznoś znacznych strat

   • No to po diabła te parki skoro te działki są tyla warte i można je sprzedać za podobne kwoty tj. za około jak twierdzisz 3x20mln co daje bagatela kwotę 60 mln.
    Ile nowych szkół, boisk etc. wybudujesz? Mamy chyba za mało dzieci w Międzyzdrojach.

 9. mieszkania komunalne dla nierobów kiedy będą ?

 10. Jedyna sugestia – nie róbcie ścieżek od razu.Zobaczcie gdzie ludzie wydepczą trawnik i wtedy w tym miejscu ładną ścieżkę zrobić.Projekt projektem a ludzie i tak po swojemu będą chodzić..

  • haha, nie budujmy dróg, autostrad i mostów, poczekajmy gdzie ludzie wyjeżdżą – wtedy zrobimy

 11. Świetnie 🙂 czekamy na efekty prac

 12. świetnie !!!!BRAWO!!!!!

 13. Kwiaty za 11 milionów dla kogo ???

 14. Znajdzie się chętny na budowę molocha to wytna nowe drzewka i tyle będzie z milionów gdzie jest teren wyznaczony dla czworonogów bo tak naprawdę nie ma gdzie wyjść z psem żeby mógł się wylatać ale podatki urząd sobie życzy

 15. A czy będzie system nawadniania? Po minionym lecie widać co zostaje z zieleni, gdy tygodniami nie pada.

 16. Haha i jeszcze będzie w tv nie ładnie nie ładnie

 17. Super!!!!!

 18. chętnie będę tam chodziła z pieskami na kupke

  • I co to ma być ? Dowcip? Beznadziejnie głupi. Jak tylko na tyle cię stać to lepiej zamilcz.

  • a poźniej się dziwią, ze miedzyzdrojanie mają dosyć turystow jak taki poziom reprezentuja

   • Gdzie jest napisane, że „anja” to turystka? raczej miejscowa. Tym bardziej przykro 🙁 czego się później dziwić, że turyści mają o miejscowych niezbyt dobre zdanie? ech..

  • tylko po co pieski mają patrzeć jak Pani kupkę robi? 😀

 19. Międzyzdroje poprzez budowę betonowych molochów zatraciły swój niepowtarzalny charakter i nie wiem czy skwerek zieleni tu cokolwiek zmieni.

  • politykę teraz uprawiasz? daj się cieszyć a nie narzekasz!

  • to prawda, z pieknej miescowosci kurortowej zrobil sie stargan tandety. A wystarczylo wziac przyklad z Banzin, Albeck czy nawet Herringsdorfu. Jaka szkoda