Aktywne lato w CWM Grodno

Najmłodsi mieszkańcy powiatu kamieńskiego wraz ze swoimi rodzicami, mimo wakacyjnej przerwy i odpoczynku od codziennej nauki, lato spędzili bardzo aktywnie. Od nowego roku szkolnego w przedszkolach i świetlicach w powiecie kamieńskim można korzystać z autorskich zabawek sensorycznych, które powstały w ramach projektu pt. „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów”.

Okres letni w Centrum Współpracy Międzynarodowej upłynął pod znakiem projektów edukacyjnych i kulturalnych. Jednym z nich był projekt pt. „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów”, który rozpoczął się jeszcze w czerwcu.

W ramach projektu, obok cyklu przedstawień teatralnych „Cała naprzód!”, uczestnicy wzięli aktywny udział w fabularyzowanych warsztatach z integracji sensorycznej: „Naj czuje – mobilna ścieżka zabaw sensorycznych”. Następnie dzieci, pod okiem rodziców oraz opiekunów, stworzyły własne zabawki sensoryczne, działające na różne zmysły – wzrok, dotyk czy słuch. Po zakończeniu projektu zabawki te zostaną przekazane do przedszkoli i świetlic wiejskich powiatu kamieńskiego, z których dzieci brały udział w zajęciach i będą wykorzystywane do pracy z uczniami w trakcie roku szkolnego.

Dodatkowo, na stronie internetowej Centrum, już wkrótce zostanie zamieszczony film edukacyjny pt. „Naj czuje – w co się bawić?”, zrealizowany podczas wakacyjnych zajęć. Film, w którym przedstawione zostaną techniki wykonania zabawek sensorycznych i ich zastosowania w praktyce, posłuży jako narzędzie dla animatorów, opiekunów placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodziców i będzie zawierał przykłady wspólnych zabaw.

W projekcie „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów” wzięło udział blisko 400 uczestników – dzieci w wieku od 1 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów z terenu powiatu kamieńskiego. Jego celem było nie tylko dotarcie do najmłodszych mieszkańców z ofertą edukacyjno-kulturalną, ale także zainspirowanie rodziców oraz opiekunów do wykorzystywania łatwo dostępnych przedmiotów we wspólnej, spontanicznej zabawie z dziećmi. Projektem objęte zostały placówki i świetlice powiatu kamieńskiego w tym: przedszkole w Dargobądzu, Kołczewie, Wolinie i Międzyzdrojach oraz świetlice wiejskie w Ostromicach, Troszynie, Domysłowie, GOKiS w Golczewie.

Projekt „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator