80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Międzyzdrojach

W przededniu rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 31 sierpnia 2019 o godz. 16:00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbył się wernisaż Wystawy Historycznej upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Pomysłodawcą powstania wystawy są harcerze z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP we współpracy ze Stowarzyszeniem „Archeozdroje”, Międzynarodowym Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Fundacją Centrum Inicjatyw Regionalnych
i Międzynarodowych. Przy pomocy i wsparciu Muzeum II Wojny Światowej
w Gdańsku, portalu internetowego Społeczność Międzyzdroje oraz  mieszkańcy Gminy Międzyzdroje, którzy mocno zaangażowali się w powstanie wystawy. Wystawa powstała na bazie eksponatów i dokumentów, które pochodziły z byłej Izby Pamięci prowadzonej przez śp. Pana Bronisława Chmielowskiego i Jego Żonę Reginę Chmielowską.

Wystawa została podzielona na historyczne działy. 

          W pierwszej części wystawy umieszczone są kopie oryginalnych plakatów, odezw i alertów od 30 sierpnia 1939 do dnia kapitulacji Warszawy, pochodzące z Biblioteki Narodowej. 

Wprowadzenie do opisu Kampanii Wrześniowej 1939 jest Laudacja o polskim żołnierzu pt. „Wojna 1939 roku wojną całego narodu”.  Następnie opisy Bitew Kampanii Wrześniowej 1939, pierwszą część zamyka gablota z pamiątkowymi urnami z pól bitewnych gdzie walczyli i ginęli Polacy. 

Część druga wystawy poświęcona jest naszemu mikroregionowi i Międzyzdrojom, które wówczas nosiły niemiecką nazwę Misdroy i nie były polskimi terenami. W roku 1939 Międzyzdroje nie były objęte działaniami wojennymi, stanowiły miejscem wypoczynku i rekreacji niemieckich obywateli oraz żołnierzy powracających z frontu. 

Trzecia część wystawy pn. „Okruchy Wojny” poświęcona jest weteranom walk i kombatantom, odznaczeniom otrzymanym za bohaterstwo w obronie Ojczyzny, wspomnieniom i listom z niewoli naszych mieszkańców oraz pamiątkom z tego okresu, które przetrwały do dzisiaj. Uzupełnieniem wystawy są opisy i wywiady z  mieszkańcami Międzyzdrojów. Trzecią część wystawy zamyka czas powojenny, tułaczki, przesiedlenia i budowaniu nowego rodzinnego gniazda w naszej gminie przez przesiedlonych ze wschodu. Wózek przesiedleńca, pełen dóbr doczesnych i wystawa planszowa Archipelagu Pamięci zamykają symbolicznie okres powojennego wygnania i tułaczki Polaków i Niemców z tych ziem.

Polegli Polacy na wszystkich frontach II Wojny Światowej i niewinne ofiary wojny zostali uczczeni minutą ciszy. Kombatantom i rodzinom nieżyjących kombatantów wręczono czerwone róże jako symbol naszej miłości, szacunku i hołdu wraz z podziękowaniem za przelaną krew w obronie Ojczyzny. Róże dla upamiętnienia położono również na grobach kombatantów.

Pan Włodzimierz Opala , dawny mieszkaniec Międzyzdrojów przypomniał losy swoich rodziców i rodziny w czasie zesłania na Syberię oraz losy wojenne. 

Przesłanie pana Włodzimierza jest najważniejsze: ”Nie oceniajmy dzisiaj żołnierzy, którzy walczyli za Ojczyznę w różnych armiach, pod różnym dowództwem –  polityka działa się poza nimi i nad ich głowami, żołnierze mieli w sercach dobro wolnej Polski”.

Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie się w tak szczytną ideę złożenia hołdu międzyzdrojskim kombatantom i wszystkim, którzy walczyli i zginęli za wolną Ojczyznę. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Julianny Rogowskiej, Moniki Jakubowskiej, Janusza Brzeskiego, Marka Czarlińskiego, Mariana Matysiak oraz harcerzy: Amelii Falby, Igora Wancisiewicza i Aleksandra Deji. Wyróżnieni harcerze w nagrodę wezmą udział w państwowych uroczystościach powstania Szarych Szeregów w Warszawie.

Według mieszkańców wystawa staje się zarzewiem powstania Izby Pamięci jako początku Muzeum Regionalnego w Międzyzdrojach. 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która będzie trwała do końca września 2019r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Dostępne są filmy z wywiadów z kombatantkami i ofiarami wojny na sali wystawowej. Zapraszamy szkoły na lekcje historii w otoczeniu wielu eksponatów z tamtych czasów. 

Projekt zrealizowano z funduszy Gminy Międzyzdroje.

4 komentarze “80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Międzyzdrojach”
  1. Wiesz co widziałem taki napis na kubku CO MASZ ZROBIĆ DZIŚ ZRÓB POJUTRZE BĘDZIESZ MIAŁ DWA DNI WOLNEGO ANONIMIE 4 WRZEŚNIA GODZ.10:13?

  2. Ale czemu po dwóch dniach?

    • Czepiasz się anonimie 3 września 2019 at 19:47 dla mnie jest to niezwłocznie.

  3. Godnie przygotowana uroczystość upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
    Wystawa przygotowana doskonale, szacunek dla twórców wystawy.
    Nie pomijam ogromu wzruszeń , które towarzyszyły otwarciu Wystawy, też głos by mi się łamał, nie jestem profesjonalistą ani nieczułym człowiekiem.