30 lat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach

W 2020 mija trzydzieści lat, odkąd udało się zarejestrować Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Polsce. Członkowie Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej świętowali tę rocznicę nie tylko w Szczecinie, byli także w Międzyzdrojach.

Ze względu na pandemię, na przełomie września i października w Międzyzdrojach nie doszło do spotkania kombatantów na Dniu Kresowego Żołnierza Armii Krajowej, jak i nie zostały zorganizowane „Wakacje dla Bohatera”. Obyły się tylko dwie skromne uroczystości.W dniu 13 września w kościele parafialnym pw. Św. Piotra Apostoła proboszcz ks. prałat kan. dr ppor. Marian Jan Wittlieb poprowadził modlitwę w intencji Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku pojawiło się już tylko 10 Kresowych Żołnierzy AK ze swoimi rodzinami i opiekunami. Podczas celebracji Mszy Świętej w dowód uznania zasług zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Szczecin ks. prałat kan. dr ppor. Marian Jan Wittlieb oraz organista Jan Duda. Na koniec pod trzema wileńskimi krzyżami, gdzie każdego roku odbywał się apel poległych, złożone zostały kwiaty i znicze przez kombatantów, władze samorządowe i harcerzy.

W dniu 1 października na koniec XXVI Rady Miejskiej zaszczyciła swoją obecnością radnych miejskich Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin Pani Jolanta Szyłkowska, która w dowód uznania zasług na rzecz Związku przekazała na ręce Burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka medal okolicznościowy dla Miasta i Gminy Międzyzdroje. Dodatkowo Pani prezes przekazała nowe eksponaty do Izby Pamięci, w postaci zdjęć i tablic pamiątkowych ze Zjazdów Kresowych Żołnierzy Kresowych AK.

Były to okazje do podsumowania trzydziestoletniej działalności związku na terenie Międzyzdrojów, ale także do smutnej refleksji – że kombatantów z roku na rok jest coraz mniej.

3 komentarze “30 lat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach”
  1. Z wąsem przystojniak???

  2. Kościół – źródło wszelakich wirusów. Czy to takie bezpieczne spraszać tam szczególnie starsze osoby?

  3. Co to za przystojniak z tym wąsem?